20% rabatu na pierwsze zamówienie!
Dołącz do newslettera i zrób zakupy za dowolną kwotę, aby otrzymać rabat.
Stacje pogodowe, znane także jako stacje pogody to urządzenia, które pozwalają na monitorowanie aktualnych warunków meteorologicznych, przewidywanie pogody oraz dopasowanie do niej swoich planów czy ubioru. Znane od wielu lat, nadal nie tracą na popularności, z uwagi na swój bardzo praktyczny wymiar. To urządzenia, które dostarczą informacji na temat warunków pogodowych i pozwolą Ci się na nie skutecznie przygotować. Czym jest domowa stacja pogodowa? Jak działa i czy warto mieć tego rodzaju, dedykowane do pomiaru czynników atmosferycznych, urządzenie w miejscu zamieszkania?
Stacje pogody to urządzenia proponujące znacznie więcej niż, oferowany przez klasyczne termometry, pomiar temperatury. Stacja pogodowa to niewielkie urządzenie elektroniczne, które informuje nas o tym, jakie ogólne warunki pogodowe panują aktualnie na zewnątrz, ale także dostarcza nam szereg informacji uzupełniających, jak chociażby: pomiar temperatury wewnętrznej, pomiar temperatury zewnętrznej, prędkość wiatru, wilgotność powietrza, wyświetlanie daty i godziny czy nawet wyświetlanie faz księżyca. Stacje pogodowe to także produkty, które w wygodny sposób każdy może umieścić w swoim domu - stawiając na komodzie, podwieszając lub umieszczając w innym, wygodnym miejscu.
Podstawową funkcją, dla której jednak kupujemy stacje pogodowe, jest wskazywana przez nie prognoza pogody. Tego rodzaju akcesorium umożliwia pomiar temperatury zewnętrznej oraz pomiar temperatury wewnętrznej - panującej w naszym domu czy biurze. Dzięki niej wykonasz pomiar temperatury, pomiar ciśnienia atmosferycznego, pomiar wilgotności powietrza i sprawdzisz wiele innych czynników - np. prędkość wiatru. Nowoczesne stacje pogodowe umożliwiają nie tylko monitorowanie parametrów meteo w czasie rzeczywistym, ale posiadają i szereg dodatkowych funkcjonalności. - np. przewidywanie warunków atmosferycznych. Oferują nie tylko bardzo dużą dokładność pomiarów, ale i możliwość uzyskania dodatkowych informacji z urządzenia - np. wyświetlanie daty i godziny czy wyświetlanie faz księżyca. Tego rodzaju dane pozyskiwane są drogą radiową i bez problemu możesz sprawdzić je na elektronicznym wyświetlaczu, w który wyposażone jest akcesorium.
Stacja pogodowa to więcej niż termometr wewnętrzny czy ten, mierzący temperaturę zewnętrzną. To urządzenie weryfikujące aktualne warunki pogodowe, monitorujące zachodzące w pogodzie zmiany, ale także pokazujące szereg dodatkowych informacji, jak chociażby fazy księżyca. To często kolorowy wyświetlacz LCD, który umożliwia wygodne wyświetlanie daty i godziny, funkcja pogodynki oraz bieżące informacje na temat temperatury wewnętrznej i temperatury zewnętrznej. I choć niejednokrotnie wydaje się, że funkcjonalności stacji pogodowych mogą z powodzeniem zastąpić smartfony, tego rodzaju urządzenie pozwala w wygodny sposób zweryfikować interesujące nas parametry. Posiada ono także szereg alertów informujących o zachodzących anomaliach pogodowych czy wzroście niekorzystnych dla nas czynników - np. alarm temperatury wewnętrznej. Akcesorium możesz wygodnie podwiesić lub postawić jako np. dodatkowe wyposażenie kuchni wolnostojące.
Stacje pogody łączą w sobie funkcjonalności reprezentujące kilka urządzeń, takich jak higrometr, termometr czy barometr. Dzięki temu możliwe jest sprawdzenie wszystkich podstawowych parametrów pogodowych z ich pomocą. Dodatkowo tego rodzaju akcesorium często posiada także wbudowany zegar, kalendarz czy wiatromierz. Posiadając stację pogody masz wgląd w pomiar wilgotności, pomiar ciśnienia atmosferycznego czy pomiar prędkości wiatru, ale także w godzinę i datę. Stacja pogodowa z reguły wyglądem oraz swoimi parametrami przypomina elektroniczny budzik wyposażony w radio. Możesz więc z powodzeniem zmieścić go na szafce nocnej czy komodzie i w bezproblemowy sposób weryfikować informacje odnośnie pogody czy godziny.
Decydując się na wybór analogowej stacji zyskujesz intuicyjne akcesorium, które monitoruje maksymalnie cztery parametry pogodowe - pomiar temperatury, pomiar wilgotności, wartość ciśnienia atmosferycznego i czas. Zbudowana zwykle trzech okrągłych tarcz bada wskazane parametry w miejscu, w którym jest zlokalizowana. Często tego rodzaju stacja posiada także możliwość zawieszenia na ścianie. Bardziej zaawansowaną alternatywą stacji pogodowej jest ta, posiadająca wskaźnik cyfrowy (niektóre modele nawet kolorowy wyświetlacz!). To najczęściej wybierany rodzaj urządzenia do monitorowania warunków pogodowych. Bazuje ona na przesyle radiowym parametrów z urządzeń zewnętrznych, co pozwala jej na śledzenie znacznie szerszego zakresu danych oraz prezentowanie ich na czytelnym wyświetlaczu. Najbardziej zaawansowanym rodzajem urządzenia monitorującego pogodę są z kolei stacje bazujące na sieci Wi-Fi - prócz standardowej bazy centralnej posiadają one aplikację mobilną. Stacja zbiera wówczas dane w chmurze wirtualnej, poddaje je analizie, a Ty otrzymujesz dostęp do informacji z niej płynących także poza domem - wszędzie tam, gdzie masz dostęp do Internetu w swoim smartfonie.
Mniej zaawansowana stacja pogody, oferująca funkcje najprostszej stacji meteorologicznej, swoim działaniem przypomina termohigrometr, czyli urządzenie skoncentrowane na przekazywaniu informacji, takich jak: pomiar temperatury powietrza i pomiar wilgotności. Tego rodzaju akcesorium wskazuje więc temperaturę wewnętrzną i zewnętrzną (mniej dokładnie) oraz mierzy wilgotność powietrza, poziom ciśnienia atmosferycznego, a także wykonuje prostą predykcję warunków pogodowych na najbliższe godziny, bazując na zachodzących w pogodzie zmianach. To dobry wybór dla osób, które oczekują podstawowych informacji na temperatury oraz chcą sprawdzić czy tego typu akcesorium sprawdza się w ich domu.
Stacja meteorologiczna posiada minimum dwa elementy składające się na jej budowę - są nimi: stacja bazowa, znana także jako "stacja główna" z przypisanym jej ekranem oraz czujnik. Wersja elektroniczna wyposażona w wyświetlacz musi posiadać także sensor, który zbiera informacje odnośnie wnętrza pomieszczenia. Kluczowym elementem odpowiadającym za poprawne działanie tego rodzaju akcesorium jest czujnik - montowany na zewnątrz pomieszczenia, na świeżym powietrzu, może łączyć się ze stacją pogodową na dwa sposoby - za pomocą kabla lub bezprzewodowo - w oparciu o bezprzewodowy czujnik zewnętrzny. Szczególnie dużym zainteresowaniem użytkowników cieszy się druga wersja - jest wygodna i pozwala na swobodne przemieszczenie produktu. Stacja pogodowa bezprzewodowa działa na zasadzie przesyłania danych z czujnika drogą radiową do bazy. To nie wszystko - stacja pogody bazuje na sygnałach radiowych, nie tylko w zakresie przesyłania danych na linii: czujka zewnętrzna - centrala wewnątrz domu. Pozwala ona także na pobieranie informacji o dacie, godzinie czy prognozowanych, groźnych zjawiskach pogodowych. Informacje do stacji pogodowych, dostępnych na polskim rynku, pobierane są ze szwajcarskich i niemieckich źródeł nadawczych. To najczęściej sygnał nadawany w Niemczech DCF77, który po pobraniu stosownych informacji dostosowuje je lub odbierany w Krakowie, Gdańsku i Warszawie szwajcarski sygnał HGB - nieco dokładniejszy od niemieckiego, lecz niedostępny w innych miastach Polski.
Zdecydowanie najbardziej zaawansowanym technologicznie rodzajem stacji pogodowych, są te, bazujące na przesyle danych po sieci Wi-Fi oraz umożliwiające przesyłanie odczytu prosto do dedykowanej aplikacji w smartfonie. Dzięki temu możliwe jest nie tylko bieżące weryfikowanie informacji o aktualnej i prognozowanej sytuacji pogodowej, kiedy jesteśmy w domu. Przy pomocy aplikacji mobilnej możesz sprawdzić interesujące Cię parametry i przygotować się na nadchodzące warunki, za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Wysokiej klasy akcesoria tego typu są bardzo precyzyjne i umożliwiają połączenie z siecią Wi-Fi. Decydując się na tego rodzaju inwestycję zyskujesz bardzo precyzyjny pomiar i niezwykle wygodne urządzenie, które zawsze będziesz miał pod ręką.
Elektroniczna stacja posiada z reguły zdecydowanie więcej funkcjonalności, co przekłada się także na nieco wyższą cenę. Możesz wybierać spośród szeregu funkcjonalności, takich jak:
Tego rodzaju akcesorium może posiadać nie tylko kolorowy wyświetlacz, ale także dotykowy wyświetlacz LCD. To szereg dodatkowych możliwości, jak alarm wysokich temperatur, wskaźnik komfortu, pamięć pomiaru temperatury zewnętrznej czy wyświetlanie daty. Dobrym pomysłem jest także inwestycja w podświetlany wyświetlacz - dzięki niemu możliwe będzie weryfikowanie warunków pogodowych w godzinach nocnych. To bardzo korzystna opcja dla osób wychodzących do pracy zmianowej lub uprawiających rozmaite aktywności nocą - np. bieganie czy wędkowanie.