Prezenty na Dzień Ojca 2024 z kodem rabatowym do -40%!

Kable Audio

Kable audio to jedne z najczęściej kupowanych akcesoriów na polskim rynku i nie tylko. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że coraz więcej osób przechowuje muzykę bezpośrednio na urządzeniach przenośnych np. tabletach czy smartfonach, ale jednocześnie chce je odtwarzać na większym sprzęcie domowym np. kinie domowym ze standardowym wejściem aux. Przesyłanie dźwięku np. za pomocą Bluetooth w tego typu systemach jest niestety niemożliwe, jednak można to zrobić w nieco bardziej tradycyjny sposób właśnie za pomocą dodatkowych kabli.

Kable tego rodzaju mają zwykle niewielkie rozmiary i są bardzo krótkie, dlatego trzeba zadbać o to, aby oba podłączone sprzęty były możliwie jak najbliżej siebie. W sklepie Hama można znaleźć kable głośnikowe lightning oraz kable z wtykami lightning i audio jack. Oba z nich służą do łączenia poszczególnego sprzętu audio, w tym subwoofera czy słuchawek. Dzięki temu można nieco standaryzować wykorzystywany sprzęt. Jeśli w używanym telefonie czy tablecie nie ma wejście na standardowy audio jack 3,5mm najczęściej wykorzystywany w słuchawkach to wówczas można skorzystać z urządzenia Hama i podłączyć je właśnie za pomocą kabla audio.

Kable audio - mini jack lightning

Lightning to rodzaj złącza wykorzystywanego w urządzeniach marki Apple. Amerykański gigant lubi wyróżniać się niestandardowymi rozwiązaniami i tak jest również w przypadku tego złącza. Wiele firm i instytucji międzynarodowych dąży z kolei do standaryzacji w urządzeniach elektronicznych, co pozwoliłoby np. ładować telefony czy tablety różnych marek za pomocą jednego rodzaju ładowarki. Byłoby to niewątpliwym ułatwieniem dla wszystkich osób, które w swojej pracy czy w życiu codziennym wykorzystują najróżniejszy sprzęt lub dla całych rodzin, w przypadku których, tak jak to ma miejsce teraz, każda osoba musi mieć oddzielną ładowarkę przeznaczoną właśnie do swojego konkretnego urządzenia. Regulacje w tej kwestii są zapowiadane od dłuższego czasu, jednak jak na razie nic nie uległo zmianie. Apple nadal używa swojego autorskiego złącza lightning i co więcej jest z niego bardzo dumne. Najnowszy sprzęt Samsunga wykorzystuje już zwykle bardziej standardowe wtyki np. USB typu C, natomiast Apple wciąż pozostaje przy swoim. Jest to z pewnością jeden z licznych elementów, które wyróżniają markę wśród innych. Pójście pod prąd jest bardzo typowe dla projektantów zaangażowanych w tworzenie produktów z nadgryzionym jabłuszkiem w logo.

Wejście lightning ma niewątpliwie swoje zalety. Przede wszystkim kabel można podpiąć do urządzenia obustronnie, co oznacza, że nie musimy przejmować się czy jest on włożony do gniazda "prawą" czy "lewą" stroną. Dzięki rozpoznawaniu styków i tak będzie on spełniał swoją funkcję bez zakłóceń. Ponadto wejście to jest zdecydowanie cieńsze od innych na rynku, dzięki czemu umożliwia tworzenie zdecydowanie cieńszych urządzeń. To właśnie jedna z głównych cech ze względu na którą projektanci Apple nie chcą zrezygnować z tego rozwiązania, które zawsze daje im przewagę nad innymi markami.

Kabel lightning oferowany przez markę Hama pozwala na połączenie ze sprzętem wykorzystującym standardowe wejście aux. Urządzeniami, które można podłączyć w ten sposób są więc np. wieża stereo, gramofony czy radio samochodowe. Kabel ten pozwala również na podłączenie do telewizora. Ponadto kabel posiada aluminiowy adapter, który jest bardzo wytrzymały i świetnie się prezentuje. Przewody Hama zaprojektowane są nie tylko zgodnie ze wszystkimi standardami technologicznymi, ale także bardzo dobrze wyglądają. To świetny pomysł na prezent, zarówno dla młodzieży jak i osób dorosłych, kobiet i mężczyzn, w tym fanów marki Apple przyzwyczajonych do najwyższej jakości sprzętu i akcesoriów.

Czym jest wtyczka jack?

Wtyczka Jack bez wątpienia znana jest większości posiadaczy smartfonów. To złącze słuchawkowe wykorzystywane do analogowego przesyłania dźwięku. Najczęściej służy do podłączania słuchawek do telefonów lub tabletów. Wtyczki Jack mają różne szerokości, jednak można je swobodnie dopasować za pomocą dostępnych adapterów. Dostępne są wtyczki Jack o grubości 2,5 mm (mikrojack) oraz najczęściej stosowane 3,5 mm minijack oraz 6,3 mm, czyli standardowe wejście jack. Zaletą tych załączy jest uniwersalność, a także odporność na uszkodzenia.

Kabel audio mini jack

Mini jack to z kolei gniazdo najczęściej wykorzystywane do podłączania słuchawek na kablu. Słuchanie muzyki czy odtwarzanie audiobooków za pomocą smartfona i słuchawek cieszy się ogromną popularnością wśród użytkowników. Wiele szczególnie młodych osób nie wyobraża sobie podróżowania do pracy czy szkoły bez odtwarzania ulubionych utworów. Dodatkowe przewody stwarzają właśnie taką możliwość. Kabel audio lightning z adapterem audio jack 3,5 mm pozwala na swobodne podłączenie słuchawek do telefonów, które są pozbawione tego gniazda. Dzięki wykorzystaniu dodatkowego kabla można korzystać praktycznie ze wszystkich opcji tj. przewijania muzyki, ściszania oraz podgłaśniania, a także prowadzenia rozmowów korzystając z wbudowanego mikrofonu. Podczas przesyłania dźwięku następuje jedynie minimalne jego zniekształcenie, co jednak nie powinno być wyczuwalne dla przeciętnego użytkownika, bo warto pamiętać o tym, że przechodzenie dźwięku przez poszczególne urządzenia zawsze skutkuje niewielkimi stratami związanymi z jakością. Dlatego warto wybierać produkty, w tym np. przewody i słuchawki od renomowanych producentów jak Hama, które zachowują jak najwięcej walorów dźwiękowych z myślą o użytkowniku.

Dzięki tego rodzaju złączu można także podłączyć głośniki i odtwarzać swoją ulubioną muzykę na głos np. podczas imprezy czy spotkania ze znajomymi. Tego rodzaju kable to bardzo dobry pomysł na prezent, który sprawdzi się wśród posiadaczy sprzętu Apple i jednocześnie fanów dobrej muzyki.

Jak wybrać najlepszy kabel audio?

Najlepsze kable zostały tak opracowane, aby za ich pomocą odtwarzać muzykę, która jak najmniej traci na jakości. Ważna jest przy tym wykorzystywana technologia, a także jakość materiałów umieszczonych w środku kabla. Duże znaczenie ma także jakość wykonania i wytrzymałość kabla. Większość kabli marki Hama, w tym te Lightning i z wejściami i stykami audio zostały powleczone specjalną, dodatkową, materiałową powłoką, która jest nie tylko bardziej odporna na uszkodzenia, ale także wygląda zdecydowanie lepiej niż zwykły, standardowy kabel. Wzmocniona powłoka przede wszystkim lepiej zabezpiecza kabel przed najpopularniejszymi uszkodzeniami, w tym przetarciem, rozciąganiem, przycięciem, zmiażdżeniem, zginaniem, skręcaniem itd. Dzięki dodatkowej powłoce wnętrze kabla jest zdecydowanie lepiej chronione.

Ponadto kupując kabel audio warto zwrócić uwagę czy posiada on wszystkie niezbędne licencje oraz gwarancję. W przypadku kabli przeznaczonych do urządzeń marki Apple, ale też innych marek nie trudno natknąć się na podróbki. Dlatego właśnie należy kupować kable tylko od renomowanych producentów jak np. marki Hama, której kable lightning posiadają specjalną licencję marki Apple MFI, która świadczy o wysokiej jakości i bezpieczeństwie podłączanego sprzętu.

Dobry kabel ma także odpowiednią długość, która pozwoli na swobodne podłączenie urządzeń. Najlepiej jeśli kable mają co najmniej 1 metr długości, co pozwala na ich swobodną obsługę w czasie przesyłania i odtwarzania muzyki.

Kabel audio, a jakość dźwięku 

Kable jak wszystkie podłączone ze sobą elementy są pewnym pośrednikiem na torze przewodzonego dźwięku. Warto więc zadbać o to, aby odtwarzały jak najlepszej jakości dźwięk, aby zadowolić także najbardziej wymagających użytkowników. Czasami może wydawać się, że kable odgrywają mało istotną rolę na drodze dźwięku, ale to jednak błąd! Bo są one bardzo ważnym nośnikiem i torem na jego drodze. Od tego, jak kable będą przewodziły prąd zależy w dużej mierze finalna jakość uzyskanego dźwięku, duże znaczenie ma więc czy wybór padnie na licencjonowany kabel wysokiej jakości czy też tanią podróbkę nieznanego producenta.

Jaką drogę pokonuje dźwięk?

Sygnał audio najczęściej rozpoczyna swoją wędrówkę od urządzenia takiego jak laptop, wieża stereo, smartfon, tablet i wiele innych. Następnie przez interkonekty trafia dalej opcjonalnie do wzmacniacza, wykorzystanego kabla, i finalnie np. do głośników czy słuchawek. Jeśli więc na drodze dźwięku pojawią się po kolei sprzęty i akcesoria niskiej jakości, to zdecydowanie straci on swoje oryginalne brzmienie. Postawienie na gorszej jakości nośnik na którymkolwiek etapie drogi sygnału audio sprzyja jego znacznemu pogorszeniu. Taki dźwięk jest znacznie uboższy, ma liczne zniekształcenia powodujące zamglenie, a z kolei to wszystko wpływa na utrudnienie słyszenia niektórych pasm. Dlatego właśnie tak ważne jest dobranie najlepszej jakości przewodów. Dobrej jakości kable mogą za to znacznie poprawić emitowany dźwięk, nawet jeśli używamy już nieco starszych urządzeń do odtwarzania muzyki. Dowiodły tego liczne testy wykonywane przez pasjonatów.

Dzięki kablom wysokiej jakości dźwięk staje się zdecydowanie bardziej przestrzenny, a także następuje tak bardzo pożądana przez wiele osób redukcja szumów. Dźwięki stają się na tyle wyraźne, że można usłyszeć dokładniej poszczególne instrumenty, albo znacznie łatwiej zrozumieć wypowiadane słowa. To bardzo ważne szczególnie w przypadku audiobooków, czy np. nauki obcych języków. Duże znaczenie mają przy tym kable głośnikowe niż np. interkonekty. Wysokiej klasy sprzęt audio w połączeniu z dobrymi kablami audio jest w stanie zapewnić muzykę na naprawdę wysokim poziomie.

Przechowywanie kabli audio

Przy przechowywaniu kabli audio warto zachować kilka zasad, które przedłużą ich żywotność. Przede wszystkim nie można testować wytrzymałości kabli poprzez rozciąganie, skręcanie, plątanie ze sobą, przycinanie czy rozcinanie. Lepiej więc żeby jakiekolwiek kable nie dostały się w ręce dzieci, które czasami lubią eksperymentować właśnie w ten sposób. Warto także przechowując kable w szufladzie nie dopuścić do ich splątania. Można na to wykorzystać bardzo łatwy sposób, czyli nawinąć poszczególne kable na podłużne fragmenty grubego kartonu. Tak nawinięte kable powinny dłużej pozostać na swoim miejscu. Szczególnie narażone na plątanie są tradycyjne słuchawki na kablu, ale inne akcesoria również.

Co więcej, nie można przechowywać kabli bezpośrednio na słońcu, a także niedaleko źródeł ciepła jak np. kaloryfery czy ogrzewanie podłogowe. Zbyt rozgrzane mogą ulec uszkodzeniu i wpłynąć niekorzystnie na podłączany za ich pomocą sprzęt. Najlepiej jest przechowywać je w tradycyjnej szufladzie, aby nikt inny nie miał do nich dostępu. Kabel audio można także spiąć specjalnym klipsem, jeśli zamierzamy go wrzucić do wakacyjnej walizki czy np. do damskiej torebki. Klips sprawi, że kabel nie rozplącze się i będzie zajmował zdecydowanie mniej miejsca.

20% rabatu na pierwsze zamówienie!

Dołącz do newslettera i zrób zakupy za dowolną kwotę, aby otrzymać rabat.

Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest Hama Polska, Poznańska 5, 62-023 Robakowo NIP 782-21-75-433, REGON 639804011 w celach związanych z wykonaniem umowy lub podjęciem działań na Państwa żądanie przed zawarciem umowy, i to na zasadach określonych w odpowiednich przepisach prawa. Przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora danych dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, lub sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Odbiorcami danych mogą być podmioty zajmujące się obsługą transakcji w ramach sklepu administratora danych. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu wykonania umowy.
Koszyk
Hama Polska Sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com