Głowice termostatyczne

Głowica termostatyczna to akcesorium mocowane do zaworu grzejnikowego, które zyskuje na popularności z każdym sezonem grzewczym. Służy ono do sterowania temperaturą w pomieszczeniu, ale także pozwala na utrzymywanie jej na zadanym poziomie.

Głowice termostatyczne, nazywane także regulatorami ciepła, pozwalają zarządzać temperaturą we wnętrzu, pełniąc funkcję swego rodzaju czujnika temperatury. Akcesorium pozwala nie tylko utrzymać komfort cieplny w domu, ale również daje możliwość indywidualnego dostosowania mocy grzewczej w wybranych pomieszczeniach - pod kątem realizowanych w nim aktywności lub preferencji przebywających tam osób. Pozwala to na utrzymywanie stałej temperatury na określonym poziomie w wybranych miejscach domu, mieszkania czy firmy - zupełnie niezależnie od pozostałych. tego rodzaju akcesorium pomaga więc nie tylko sterować grzejnikami, ale także eliminuje straty cieplne, ogranicza koszty ogrzewania i pozwala zracjonalizować harmonogram pracy kaloryferów w Twoim domu czy mieszkaniu. 

Jak działa głowica termostatyczna?

Głowice termostatyczne są kompatybilne ze wszystkimi rodzajami grzejników - należy tylko zwrócić uwagę na zawór, na którym mają być montowane. Działają w oparciu o tzw. zadaną temperaturę. Chcąc uzyskać określoną ilość stopni Celsjusza we wnętrzu należy ustawić ją na akcesorium.  ​​W zależności od rodzaju głowicy możesz zrobić to regulując podziałkę na jego pokrętle, ustawiając konkretną temperaturę na elektronicznym wyświetlaczu lub w obrębie aplikacji mobilnej, w przypadku bardziej zaawansowanych modeli akcesoriów. Wartość ustawiona na głowicy będzie stanowiła temperaturę, którą chcemy uzyskać i utrzymywać w pomieszczeniu. Głowica termostatyczna będzie więc zwiększać lub zmniejszać dopływ ciepłej wody do grzejnika, co przekłada się na dostosowanie mocy grzewczej do aktualnego poziomu ciepła we wnętrzu. Kiedy więc temperatura w nim jest wyższa niż oczekiwana np. ze względu na duże nasłonecznienie - moc pracy grzejników zostaje zmniejszona. Tego rodzaju akcesorium działa bardzo skutecznie i nie tylko automatyzuje proces sterowania temperaturą w domu, firmie czy lokalu usługowym. Przede wszystkim pozwala ograniczyć zużycie energii, kiedy jest to niepotrzebne - grzejnik pracuje tylko w takim zakresie, by utrzymać interesującą nas temperaturę, która oznacza dla nas komfort cieplny. Takie akcesorium, w które wyposażymy posiadany model grzejnika, zapewnia więc nie tylko wygodę i automatyzację, ale także pozwala zaoszczędzić energię - zużywając mniej mocy grzewczej, a także umożliwia zindywidualizowanie warunków w poszczególnych pomieszczeniach pod kątem ich mieszkańców - np. generując wyższą dla osób starszych czy niemowląt. 

Głowice termostatyczne - dostępne rodzaje

Głowice termostatyczne możemy usystematyzować ze względu na posiadane przez nie czujniki oraz metodę sterowania tym akcesorium. Pierwszy podział pozwala na wyróżnienie głowicy termostatycznej, której bazę funkcjonowania stanowi posiadanie czujnika cieczowego. To jeden z najpopularniejszych, dostępnych na rynku, rodzajów głowic. Działa on na bazie wykrywania wzrostu lub spadku objętości cieczy pod wpływem temperatury we wnętrzu - po odnotowaniu jej stosownej zmiany głowica termostatyczna pozwala na podniesienie lub obniżenie mocy grzewczej kaloryfera. W podobny sposób działa drugi, równie popularny model głowicy termostatycznej - gazowy. W tym wypadku czynnikiem warunkującym zwiększenie lub obniżenie mocy grzewczej jest rozprężenie lub obniżenie objętości gazu. Jego bazą jest mieszanina gazów skraplających się, które cechują się szybką reakcją na zmianę temperatury. Dzięki temu modele te umożliwiają bardzo precyzyjne sterowanie temperaturą. Ostatnim rodzajem głowic, klasyfikowanych ze względu na typ posiadanego czujnika, jest model woskowy. Ten z kolei jest najmniej popularnym modelem - znacznie częściej wybieramy głowice termostatyczne z czujnikiem cieczowym lub gazowym, które są znacznie bardziej praktyczne i precyzyjne.

Drugim czynnikiem umożliwiającym systematykę głowic termostatycznych jest sposób sterowania nimi. Wyróżniamy modele regulowane manualnie lub elektrycznie. Pierwszy rodzaj to bardziej klasyczne modele, które pozwalają poprzez pokrętło oznaczone cyframi sterować zakresem mocy grzewczej. Znacznie bardziej zaawansowane technologicznie są głowice termostatyczne elektroniczne. Posiadają one zegar sterujący, który pozwala nie tylko na dodawanie lub ujmowanie mocy grzewczej, ale także tworzenie harmonogramów pracy np. w cyklu dobowym lub tygodniowym. Tym sposobem możemy zaplanować moc grzewczą grzejników na noc na niższym poziomie lub odwrotnie - podnieść ją kiedy jesteśmy w domu i obniżyć, kiedy w pomieszczeniu nie przebywa nikt. Planując tego rodzaju harmonogram elektroniczna głowica termostatyczna automatycznie steruje mocą grzewczą - oznacza to, że zegar sterujący reguluje termostat grzejnikowy i pracę zaworu w zależności od jego ustawień. To nie wszystko - bardziej zaawansowane modele pozwalają na korzystanie z dodatkowych funkcji - np. otwartego okna, w której głowica samoczynnie odcina przepływ ciepłej wody w grzejniku, kiedy tylko wykryje dopływ chłodnego powietrza w pomieszczeniu. Tego rodzaju rozwiązanie pozwala na znaczną oszczędność energii zużywanej na ogrzanie pomieszczeń, co przełoży się na obniżenie rachunków, ale także będzie miało bardzo ekologiczny wymiar.

Interesującym rodzajem głowicy termostatycznej jest także model działający w oparciu o WiFi - znacznie bardziej zaawansowany technologicznie i dający najwięcej możliwości.

Głowice termostatyczne WiFi - jak działają?

Głowica termostatyczna WiFi to model głowicy, który umożliwia automatyzację procesu sterowania zaworem na grzejnikach. Pozwala znacznie uprościć regulację temperatury, ale także obniżyć rachunki za ogrzewanie, wprowadzając redukcję strat cieplnych, a co za tym generując idzie ekologiczne podejście do utrzymywanej w domu temperatury. Głowice termostatyczne WiFi zapewniają sterowanie temperaturą za pośrednictwem aplikacji mobilnej, pobieranej na smartfon. Oznacza to, że możesz w pełni zdalnie zarządzać pracą grzejników - np. podnosząc moc grzewczą na godzinę przed powrotem do domu z pracy lub przed przyjazdem z urlopu. Tego rodzaju głowice umożliwiają stworzenie całej sieci grzewczej oraz efektywne zarządzanie nią. Zdalne regulatory w pomieszczeniach pozwalają na wprowadzenie do wnętrza mieszkalnego inteligentnych rozwiązań z obszaru smart home, które znacząco ułatwiają proces zarządzania ogrzewaniem, ale także pozwalają na zdalne ustawienia temperatury i monitorowanie aktualnych poziomów grzewczych. Nieco mniej zaawansowanym, podobnym do głowic WiFi rozwiązaniem jest termostat grzejnikowy bezprzewodowy - on pozwala na zarządzanie temperaturą tylko jednego kaloryfera np. w sypialni czy salonie. Jeśli jednak chcesz stworzyć taką automatyczną, bezprzewodową sieć w całym mieszkaniu, powinieneś kupić głowice termostatyczne WiFi, które tworzą swego rodzaju zdalną sieć z pozostałymi modelami i pozwalają na zarządzanie nie tylko jednym, konkretnym grzejnikiem, ale całą siecią. Możesz więc programować głowice tak, by w każdym pomieszczeniu była inna temperatura lub by były one ze sobą spójne, a do tego dopasowywać tryb pracy zaworów to trybu życia mieszkańców. Głowice Wifi pozwalają także na zmianę temperatury głosowo - poprzez odpowiednie ustawienia w aplikacji możesz zaprogramować komendy, po wypowiedzeniu których grzejnik zacznie grzać bardziej lub mniej.

Jak wybrać odpowiednią głowicę termostatyczną?

Chcąc wybrać model głowicy termostatycznej zwróć uwagę na gotowe zestaw od jednego producenta. W tego rodzaju pakietach znajdziesz dodatkowe zawory, które zapewniają odpowiednią kompatybilność poszczególnych elementów. Możesz więc wówczas bez obaw zakupić zestaw i mieć pewność, że sposób ich podłączenia będzie odpowiedni, a elementy stosownie do siebie dopasowane. To nie wszystko - zwróć jeszcze uwagę na to jaki sposób montażu głowicy generuje posiadany przez Ciebie grzejnik. Możesz znaleźć zestawy dedykowane do kaloryferów zasilanych bocznie lub od dołu, ale także przeznaczone konkretnym grzejnikom np. tym mocowanym w łazience. Jeśli nie zdecydujesz się kupić całego zestawu, czeka Cię montaż głowicy na istniejącym już zaworze. Koniecznie zweryfikuj więc wymiar gwintu i dobierz model głowicy o takim samym wymiarze, co pozwoli na bezproblemowe mocowanie akcesorium. Sprawdź także czy zawór, który posiadasz jest odpowiedni dla głowic mocowanych techniką zatrzasku czy nakręcania przy pomocy gwintu. Oczywiście dobierz także model, który pozwoli Ci na zaspokojenie Twoich potrzeb - klasyczny manualny, elektryczny lub sterowany zdalnie.

Głowice termostatyczne w ofercie Hama Mobile

Sklep Hama Mobile oferuje szeroki wybór głowic termostatycznych o zaawansowanych możliwościach technologicznych. Znajdziesz tu nie tylko elektroniczne produkty dające szerokie formy zastosowania w domach, firmach i lokalach usługowych, ale także urządzenia WiFi, które dzięki bezprzewodowemu przesyłowi danych pozwalają zdalnie sterować temperaturą w pomieszczeniach. Tego rodzaju produkty mają charakter najwyższej jakości modeli i pozwalają na stworzenie profesjonalnej sieci rozwiązań smart home w domu. Wybierając produkty oferowane przez Hama Mobile możesz mieć pewność jakości i wieloletniej trwałości.

20% rabatu na pierwsze zamówienie!

Dołącz do newslettera i zrób zakupy za dowolną kwotę, aby otrzymać rabat.

Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest Hama Polska, Poznańska 5, 62-023 Robakowo NIP 782-21-75-433, REGON 639804011 w celach związanych z wykonaniem umowy lub podjęciem działań na Państwa żądanie przed zawarciem umowy, i to na zasadach określonych w odpowiednich przepisach prawa. Przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora danych dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, lub sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Odbiorcami danych mogą być podmioty zajmujące się obsługą transakcji w ramach sklepu administratora danych. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu wykonania umowy.
Koszyk
Hama Polska Sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com