20% rabatu na pierwsze zamówienie!
Dołącz do newslettera i zrób zakupy za dowolną kwotę, aby otrzymać rabat.
Komputery to jedne z urządzeń, które zrewolucjonizowały codzienną pracę. Za ich pośrednictwem można korzystać z internetu, przygotowywać dokumenty, wyświetlać prezentacje i realizować wiele innych zadań. Przez wiele lat powstało wiele akcesoriów, które rozszerzają możliwości komputerów. Należą do nich np. drukarki, skanery, głośniki, ale także dyski USB. To bardzo wygodne urządzenia, które umożliwiają przechowywanie wielu danych poza komputerem.
Dysk USB to bardzo przydatne urządzenie dla osób, które gromadzą duże ilości plików. Na swoich komputerach użytkownicy przechowują całe biblioteki plików – muzykę, zdjęcia, video, dokumenty i wiele innych. Czasami są to bardzo ważne pliki, które jest dobrze przechowywać w co najmniej kilku miejscach. Wówczas z pomocą przychodzą właśnie dyski USB. Jeden plik przechowywany na komputerze można z powodzeniem skopiować i przechowywać na kilku dyskach USB, dzięki czemu użytkownik zyska pewność, że plik się nie zgubi, nie zostanie usunięty czy nie ulegnie zniszczeniu. Wybierając dysk USB warto zwrócić uwagę na jego pojemność. Zdecydowanie warto kupić dysk o jak największej pojemności, aby móc zmieścić na nim jak najwięcej danych. Zaleca się wręcz przechowywanie na dyskach bardzo ważnych informacji np. takich jak wyniki badań czy wakacyjne pamiątki w postaci zdjęć. W razie awarii komputera, zapisane pliki można będzie przez problemów odtworzyć z dysku USB.
Zalety dysków USB:
niewielkie rozmiary – to jedna z zasadniczych zalet dysków USB. Są to niewielkie urządzenia, które można zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. Dyski są na tyle poręczne, że można je włożyć nawet do portfela czy niewielkiej saszetki z pieniędzmi.
uniwersalność – dyski USB można podpiąć praktycznie do każdego urządzenia, które posiada kompatybilne wejście. Najczęściej dyski podpinane są do komputerów stacjonarnych i laptopów, ale można je także podłączyć np. do aparatów cyfrowych, skanerów czy drukarek.
duża pojemność – dyski przenośne mogą mieć naprawdę dużą pojemność. Dla przeciętnego użytkownika wystarczy, jeśli dysk będzie miał pojemność na poziomie 32-64GB. Bardziej wymagający użytkownicy mogą kupić dysk o pojemności 128GB i móc skopiować naprawdę pokaźne biblioteki danych.
możliwość przechowywania różnych formatów plików – dyski pozwalają na przechowywanie różnych formatów plików. Począwszy od najprostszych w jakich zapisuje się standardowe dokumenty tekstowe, po te bardziej skomplikowane jak pliki muzyczne i video czy pochodzące z programów do obróbki grafiki.
odporność na uszkodzenia – dyski zwykle zbudowane są z wytrzymałych materiałów, a co więcej mają niewiele elementów, które mogłyby ulec uszkodzeniu. Mają zwykle postać patyka z nasadką, która chroni adapter do wejścia USB.
atrakcyjny design – dyski USB mogą wyglądać bardzo stylowo. Dostępne są różne kolory dysków, w tym srebrne, czarne, brązowe, wielokolorowe, przezroczyste i inne.
Dyski USB to urządzenia, które zyskują coraz większą popularność. Wykorzystywane są nie tylko na potrzeby domowe, ale także szkolne czy biurowe. Uczniowie przynoszą na zewnętrznych dyskach swoje materiały, oddają je do punktów xero, gdzie mają nagrane np. prace licencjackie czy magisterskie. Fotografowie udostępniają na nich nagrania i zdjęcia. Dyski USB na stałe zadomowiły się wśród użytkowników komputerów, ze względu na swoje szerokie zastosowanie.
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że praktycznie wszystkie złącza USB są takie same. Nie jest to jednak prawdą. Dysk USB – C posiada charakterystyczną końcówkę, która pasuje do laptopa, jak i smartfona. To uniwersalne rozwiązanie zostało poniekąd wymuszone przez technologiczny postęp – obecnie korzystamy z tylu urządzeń, że warto stosować jak najbardziej uniwersalne rozwiązania. Dysk zewnętrzny USB – C to popularnie wykorzystywane urządzenie podczas pracy czy nauki. Dysk zewnętrzny USB C ma zaokrągloną końcówkę. Przypomina ona mały prostokąt z zaokrąglonymi rogami.
Dysk USB 3.0 to inaczej standard SuperSpeed USB, który ma znacznie większą przepustowość niż dyski niższej generacji. Dyski USB 3.0 osiągają prędkość przesyłania danych do 5GB/s, co jest naprawdę imponującym wynikiem. Często jednak ta prędkość jest nieco niższa ze względu na pozostałe czynniki np. takie jak prędkość pracy danego komputera.
Dysk USB to nie tylko wygodne, ale także bardzo praktyczne urządzenie, które pozwala na skuteczne przechowywanie szczególnie ważnych plików, lub takich które chcemy przekazać innej osobie, ale np. są one bardzo duże.