Kable lightning

Kable Apple lightning to standard stosowany w smartfonach iPhone nowszych generacji. Premiera nowego kabla miała miejsce 12 września 2012 roku i od tego czasu została wykorzystana w urządzeniach obsługiwanych przez system operacyjny od iOS 6 do iOS 13. Kabel nie służy wyłącznie do obsługi iPhonów, ale także iPodów i iPadów. 

Wielokrotnie już Unia Europejska chciała zmusić amerykańskiego giganta do standaryzacji swoich wtyczek i do tej pory nie udało się wymusić na Apple przejścia na standardowe złącza USB. I chociaż z jednej strony taka standaryzacja bywa pomocna, to z drugiej strony wielbiciele marki Apple, jak i sam producent, wcale nie chcą zrezygnować z wyróżniającego się złącza. Dzieje się tak z kilku powodów. Z jednej strony to znak rozpoznawczy Apple, że marka zawsze chce iść pod prąd i przyzwyczajać nas do niestandardowych rozwiązań, zaś z drugiej strony wielu przyznaje, że kable USB lightning są zdecydowanie lepsze od tradycyjnych

Kable USB iPhone są mniejsze od USB C, a wykorzystywanie oryginalnych, certyfikowanych łącz jest w pełni bezpieczne dla sprzętu z jabłuszkiem, a według wirtuozów lightning sprawdza się lepiej podczas odtwarzania muzyki. Amerykański producent raczej szybko nie zrezygnuje z autorskich akcesoriów, dzięki czemu ma kontrolę nad swoją częścią rynku i może skutecznie chronić się przed podróbkami zalewającymi rynek. Kable lightning Hama posiadają licencję Apple MFI.

Kable lightning Hama

Kable lightning Hama to licencjonowane akcesoria bardzo dobrej jakości. Kable prezentują się nie tylko bardzo dobrze, ale są również bardzo dobrej jakości. Do ich produkcji użyto bardzo wytrzymałych materiałów. Według producenta kabel może wytrzymać do 20 000 wygięć, co czyni z niego niewątpliwie bardzo wytrzymałe urządzenie. Jest to możliwe ze względu na dodatkowo wzmocnione przewody wewnętrzne, pokryte podwójną warstwą izolacyjną. Kabel jest dość długi – 1,5 metra pozwala na swobodne korzystanie z urządzenia także podczas ładowania czy przesyłania danych.

Jakie cechy mają kable Apple lightining najlepszej jakości?

Wszystkie kable wykorzystywane do ładowania czy przesyłania danych w telefonach powinny zapewniać bezpieczeństwo używanego sprzętu. Kable lightining Hama zabezpieczają smartfona przed przepięciami, przegrzaniem, przeciążeniem i innymi błędami, które mogą pochodzić z sieci. Każdemu właścicielowi smartfona zależy na bezpieczeństwie jego sprzętu, które zapewniają akcesoria najlepszej jakości. Ponadto dobre kable wykonane są z materiałów, które skutecznie zabezpieczają jego wnętrze, a także są odporne na zgniecenia, przycięcia np. szufladą, oraz na wyginanie, rozciąganie czy działanie promieniowania słonecznego. Kabel nie powinien być jednak zbyt twardy, ale na tyle elastyczny, aby móc z niego wygodnie korzystać i aby nie zabierał zbyt wiele miejsca.

Niektóre kable Hama lightning mają specjalne poszycie wykonane w technologii DuPont™ Kevlar®, która wykorzystywana jest w kamizelkach kuloodpornych i kaskach. Taka warstwa zewnętrzna na kablu sprawia, że nawet w przypadku delikatnego uszkodzenia czy otarcia będzie on w stanie dalej spełniać swoją funkcję.

Kable które znajdują się w środku również powinny być wzmocnione przy pomocy specjalnych warstw. Ta izolacyjna chroni je po ewentualnym rozcięciu kabla, które zawsze może się zdarzyć z powodu nieuwagi użytkownika czy celowego uszkodzenia przez inne osoby.

Kabel lightning powinien mieć także odpowiednią długość. Obecnie coraz więcej kabli przeznaczonych do obsługi urządzeń jest bardzo krótkich, co znacznie utrudnia użytkownikowi korzystanie z urządzenia w trakcie ładowania i jest bardzo uciążliwe. Kabel lightning Hama ma zwykle długość około 1,5 m, co jest prawdziwym ewenementem i pozwala na używanie smartfona także w trakcie ładowania, gdy jest on nawet podłączony do gniazdka znajdującego się bardzo nisko przy podłodze. Długość kabla jest bardzo ważna, aby móc swobodnie korzystać z podłączonego do sieci czy laptopa sprzętu. Kabel jednak nie powinien być zbyt długi, aby nie zajmował zbyt wiele miejsca, a także nie ulegał splątaniu, które bywa bardzo problematyczne.

Najlepsze kable lightning umożliwiają ponadto skorzystanie z systemu szybkiego ładowania, dzięki któremu energię w telefonie można uzupełnić do 50% w zaledwie kilka minut. Szybkie ładowanie to najlepsze rozwiązanie dla osób, które bardzo dużo korzystają z telefonu i często zapominają o jego ładowaniu na bieżąco. Mimo, że producenci przy okazji premier nowych modeli smartfonów starają się aplikować coraz pojemniejsze baterie, to jednak nieustanne rozwijanie się smartfonów (coraz większe ekrany, mocniejsze podzespoły, więcej funkcji) sprawia, że smartfony bardzo szybko ulegają rozładowaniu. Bezpieczna technologia szybkiego ładowania złączem lightning pozwala bez stresu korzystać z pełnych możliwości telefonu czy iPada i jednocześnie szybko uzupełniać energię urządzenia.

Kable lightning są kompatybilne z takimi urządzeniami marki Apple jak wszystkie generacje iPhone, a także iPad Air, iPad mini, iPad Pro. Złącze to zostało zaprojektowane specjalnie dla urządzeń amerykańskiej marki nie tylko aby się wyróżnić, ale także umożliwić w przyszłości projektowanie bardzo nowoczesnych urządzeń w cienkiej obudowie, ponieważ złącze lightning jest znacznie cieńsze niż wykorzystywane w innych markach USB typ C czy czy Micro USB.

Jak rozpoznać oryginalny kabel lightning?

Wszystkie kable ładujące lightning marki Hama posiadają specjalny certyfikat (licencja Apple MFI), który dopuszcza je do użytku razem z urządzeniami Apple. Licencja potwierdza, że są to w pełni bezpieczne i wysokiej jakości produkty kompatybilne z urządzeniami z logiem jabłuszka. W sklepach można jednak bardzo często zetknąć się z podróbkami kabli, które bardzo trudno na pierwszy rzut oka odróżnić od tych oryginalnych. Problem dotyczy zarówno sklepów stacjonarnych, które sprzedają podrabiane produkty jak i internetowych. Dlatego niektóre elementy kabla powinny szczególnie wzbudzić czujność u kupujących. W pierwszej chwili należy zwrócić uwagę na opakowanie kabla, które powinno być estetyczne, mieć nasycone kolory, a także być zaklejone zanim pierwszy raz je otworzymy. Wszelkie naruszenia perforacji powinny być zgłoszone obsłudze sklepu.

Kolejną kwestią są odpowiednie oznaczenia produktu. Na oryginalnym pudełku powinno być oznaczenie „Made for iPhone”, bądź „Made for iPod/iPad/iPhone”. Z kolei na samych kablach powinien znajdować się napis „Designed by Apple in California”, a następnie jeden z dopisków: „Assembled in China”, „Assembled in Vietnam”, lub „Indústria Brasileira”. Zwykłe kable często można zidentyfikować już na tym etapie. Ponadto uwagę kupującego powinna zwrócić zbyt niska cena. Posiadacze gadżetów marki Apple są przyzwyczajeni do wysokich cen, które płacą za akcesoria i produkty Apple, stąd zbyt niska cena "oryginalnego" kabla powinna wzbudzić czujność. Należy z ostrożnością podchodzić do wszelkich promocji i okazji, które rzadko mogą sięgać -50 czy -70% jak to ma czasem miejsce. Wykorzystanie nieoryginalnych kabli bez licencji grozi uszkodzeniem urządzeń lub samego złącza, które może odpaść lub znacznie się przegrzać. Przegrzewanie z czasem może doprowadzić do uszkodzenia całego systemu i awarii sprzętu.

Jak dbać o kable lightining?

Akcesoria w postaci kabli wymagają wyjątkowego traktowania. Po pierwsze nie należy ich za bardzo wyginać, rozciągać, skręcać czy przycinać. Użytkownikom często zdarza się przycinanie kabli za pomocą szuflady. Jeśli do takiego przycinania będzie dochodziło przez dłuższy czas i ciągle w tym samym miejscu, to w krótkim czasie mogą pojawić się kłopoty z kablem. Kable bardzo często ulegają splątaniu, szczególnie jeśli są przechowywane z innymi. Dlatego warto spinać je np. przy pomocy specjalnych klipsów, ważne jednak żeby nie za ścisło, aby móc je później swobodnie rozpleść.

Niezbyt trafionym pomysłem jest związywanie ich przy pomocy gumek recepturek, które są zbyt ścisłe i również mogą wywołać nadmierne zgniecenie kabla w jednym miejscu. Jeśli chcemy wrzucić kable do walizki czy plecaka również warto je specjalnie zabezpieczyć. Warto wcześniej włożyć je do specjalnego woreczka, a nawet jednorazowej torebki, dzięki czemu nie będą się intensywnie ocierać się o inne przedmioty i nie ulegną zalaniu np. w szkolnym plecaku.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na to, jak kabel jest wyjmowany zarówno ze złącza w telefonie, jak i z adaptera przeznaczonego do kontaktu czy portu w komputerze. Przed jego wyjęciem należy delikatnie przytrzymać miejsce w którym jest podłączony i dopiero wtedy wyjąć go z portu. Raptowne wyciągnięcie kabla może skutkować jego urządzeniem.

Bardzo ważne jest, aby nie przechowywać i nie pozostawiać kabla bezpośrednio na słońcu. Bardzo intensywne promieniowanie słoneczne może sprawić, że dojdzie do uszkodzenia zewnętrznej warstwy kabla i jego rozprężenia, co działa bardzo niekorzystnie. Podobnie jest z bardzo niską temperaturą, która może doprowadzić do uszkodzenia kabli znajdujących się w środku. Zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie temperatury nie działają korzystnie na wszelkie urządzenia, w tym akcesoria przeznaczone do iPhone i iPadów marki Apple. Ponadto nie można trzymać kabli i ładować elektroniki blisko takich źródeł ciepła jak np. kaloryfery czy ogrzewanie podłogowe.

Jeśli chcesz być na bieżąco z naszą ofertą, zapisz się do newslettera

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką plików cookies.

Rozumiem
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest Hama Polska, Poznańska 5, 62-023 Robakowo NIP 782-21-75-433, REGON 639804011 w celach związanych z wykonaniem umowy lub podjęciem działań na Państwa żądanie przed zawarciem umowy, i to na zasadach określonych w odpowiednich przepisach prawa. Przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora danych dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, lub sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Odbiorcami danych mogą być podmioty zajmujące się obsługą transakcji w ramach sklepu administratora danych. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu wykonania umowy.
Koszyk