Uchwyty do telewizora

Uchwyt do telewizora to praktyczne akcesorium, które pozwala na wygodne zamocowanie tego rodzaju urządzenia na ścianie. Taki sposób zawieszania sprzętu jest nie tylko bardzo funkcjonalny, ale także wygodny. Pozwala on zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniach o niewielkim metrażu, zapewnia komfortowe oglądanie filmów, oparte na odpowiednim podwieszeniu telewizora, a także zabezpiecza go przed niebezpieczeństwami ze strony dzieci czy zwierząt.

Wybierając uchwyt do telewizora i mocując go na odpowiedniej wysokości możemy zrezygnować z dedykowanej mu szafki, ale także perfekcyjnie dopasować kąt oglądania wyświetlanych na nim treści, odpowiednio manewrując jego lokalizacją. Tego rodzaju akcesorium daje znacznie szersze możliwości ustawienia urządzenia pod odpowiednim kątem niż klasyczne postawienie. Nowoczesne i zaawansowane technologicznie uchwyty są wyposażone w systemy manewrowania lokalizacją urządzenia i ustawiania go pod kątem kompatybilnym np. z kanapa, z której będziemy go oglądać.  

Na co zwrócić uwagę wybierając uchwyt do telewizora?

Decydując o zakupie uchwytu do telewizora należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dopasowanie go do konkretnego rozmiaru urządzenia. Kluczowa będzie więc znajomość ilości cali, czyli przekątna telewizora, a co za tym idzie wielkość ekranu, w który wyposażony został dany model, a także miejsce docelowego montażu i w związku z tym rodzaj zaczepu, w oparciu o który pracuje uchwyt. Tylko wtedy uchwyt do telewizora zapewni bezpieczne i estetyczne mocowanie, a również stabilne trzymanie urządzenia na ścianie. Istotna będzie także waga telewizora - musimy odpowiednio dopasować maksymalne obciążenie akcesorium. Chcąc zakupić, dopasowane do swoich potrzeb, akcesorium warto więc zapoznać się z  poszczególnymi rodzajami dostępnych na rynku uchwytów. Należy zweryfikować także dodatkowe możliwości akcesorium - np. czy możemy regulować jego położenie, jaka jest minimalna odległość od ściany mocowanego z jego pomocą telewizora, a także czy przytwierdzony na wysokości wzroku zapewni odpowiedni kąt padania ekranu, który przełoży się z kolei na komfort oglądania. 

Uchwyty ścienne do telewizora - wygoda montażu

Warto zwrócić uwagę także na to, że uchwyty na ścianę do telewizora to stosunkowo łatwy i szybki montaż, a równocześnie gwarancja bezpieczeństwa naszego urządzenia. Tego rodzaju akcesorium najczęściej posiada mocowanie oparte na dedykowanych wkrętach - należy tylko wmontować je w określone otwory uchwytu i przykręcić do ściany. Do tak zamocowanego uchwytu montujemy telewizor, co zapewnia jego stabilne mocowanie. Oczywiście uchwyty do mocowania telewizora na ścianę mogą mieć nieco odmienne systemu montażu - będzie to zależne od tego, jaki typ uchwytu zakupiliśmy, a także czy zapełnia on pełną regulację położenia sprzętu czy trzyma go stabilnie w określonej pozycji. Bez względu jednak na wybrany model możesz mieć pewność, że jego mocowanie przebiegnie szybko i sprawnie, a nawet mało zaawansowana technicznie osoba poradzi sobie z montażem.

Bezpieczne i solidne uchwyty do powieszenia telewizora

Decydując o tym, że telewizor, który chcemy wprowadzić do wnętrza, będzie wisiał na ścianie musimy określić kilka kluczowych kwestii, które warunkują bezpieczny sposób montażu TV. Trzema czynnikami wpływającymi bezpośrednio na odpowiednie mocowanie akcesorium będą:

 • waga telewizora, która decyduje o tym, czy telewizor będzie bezpieczny w uchwycie - należy więc sprawdzić ile waży model, który posiadamy, a także dopasować do niego uchwyt i jego udźwig, rozumiany jako maksymalna waga ekranu, który chcemy zamontować. Waga danego urządzenia będzie oczywiście zależna od zastosowanych przez producenta technologii i informacje na jej temat znajdziemy w instrukcji lub innej dokumentacji załączanej do sprzedawanego urządzenia,
 • rozmiar telewizora – w tym kontekście musimy zwrócić uwagę nie tylko na długość przekątnej ekranu, ale także wymiary całego telewizora, który musi nie tylko dopasować się do uchwytu, ale także zmieścić w planowanej przestrzeni montażowej,
 • standard VESA - to przyjęty przez producentów standard określający rozstaw śrub montażowych z tyłu urządzenia, który pozwala na swobodne dopasowanie systemu mocowania do modelu telewizora.

Pierwsze dwie kwestie wydają się dość oczywiste - odpowiednio wytrzymały uchwyt i dopasowanie go do rozmiaru urządzenia, a także maksymalna waga ekranu, którą dopuszcza, są warunkami bezpiecznego montażu telewizora. Warto jednak przyjrzeć się także trzeciej kwestii - standard VESA pozwala dostosować śruby mocowania telewizora do tych, które posiada uchwyt przeznaczony do montażu. Zwykle uchwyty do powieszenia telewizora są zbudowane z dwóch części - pierwszej, służącej do mocowania do ściany, oraz drugiej, zbudowanej z haków przeznaczonych do przykręcania z tyłu telewizora. VESA określa precyzyjnie rozstaw otworów montażowych, które należy wykorzystać do mocowania danego modelu. Jak sprawdzić, z jakim rozstawem mamy do czynienia? Wystarczy zweryfikować to w opisie produktu lub załączonej do niego instrukcji. Kluczowe jest oczywiście zastosowanie, do określenia rozstawu przez producenta, wspomnianego już standardu. Jeśli nie ma informacji o jego wykorzystaniu, należy samodzielnie dokonać pomiaru - wystarczy sprawdzić jak szeroka jest przestrzeń pomiędzy otworami montażowymi, które zlokalizowane są zawsze z tyłu telewizora. Uchwyty do zawieszenia telewizora najczęściej dysponują rozstawami:

 • 75 x 75,
 • 100 x 100,
 • 200 x 100,
 • 200 x 200,
 • 300 x 300,
 • 400 x 400,
 • 600 x 400.

Powyższe liczby określają wysokość, czyli rozstaw pomiędzy górnym a dolnym otworem oraz szerokość, czyli rozstaw pomiędzy pierwszym i ostatnim otworem w rzędzie. Jeśli jednak masz problem z dokonaniem samodzielnego pomiaru, a producent Twojego telewizora, nie określił rozstawu w standardzie VESA, możesz wybrać typ uchwytu, który daje możliwość modyfikacji zestawu. Tego rodzaju uchwyty do powieszenia telewizora mają charakter uniwersalny, co oznacza, że pozwalają na montowanie z różnymi modelami urządzeń.

Uchwyty do telewizorów - rodzaje

Dostępne na rynku uchwyty to idealne rozwiązanie zarówno do małych powierzchni mieszkań, jak i wykorzystania telewizorów w celach służbowych - np. salach konferencyjnych. Czynnikiem różnicującym poszczególne modele i umożliwiającym ich klasyfikację - oczywiście prócz kwestii oczywistych, jak np. materiał wykonania, przekładający się na finalną jakość całego produktu - jest przede wszystkim możliwość regulacji oraz jej typ. W sklepach możemy nabyć typ uchwytu: płaski, uchylny i ruchomy. Pierwszy umożliwia zamocowanie telewizora w określonej lokalizacji, bez manipulowania jego położeniem, drugi pozwala na regulację położenia urządzenia w pionie i dopasowania najlepszego kąta, przekładającego się na maksymalny komfort oglądania ulubionych filmów.

Oczywiście, do użytku domowego, w którym nie planujesz częstej zmiany położenia telewizora i zależy Ci tylko na zamocowaniu go na wysokości wzroku, wystarczy zakupić dostępny na rynku zwykły uchwyt, bez opcji regulacji, czyli uchwyt stały. To idealna metoda na to, by zaoszczędzić przestrzeń, lokując telewizor maksymalnie blisko ściany. Zwróć jednak uwagę na to, by precyzyjnie określić miejsce finalnego mocowania urządzenia - nie będziesz miał możliwości zmiany go bez demontażu i ponownego zwieszenia. Sprawdź nasz poradnik dotyczy wysokości wieszania telewizora na ścianie: Na jakiej wysokości powiesić telewizor?

Uchwyty do telewizora obrotowe - który wybrać?

Uchwyty do telewizora ruchome warto zakupić, gdy zależy nam na mobilności urządzenia lub warunki przestrzeni montażowej wymagają bieżącego przesuwania telewizora podczas jego użytkowania, a później chowania, w celu zaoszczędzenia miejsca. W tej kategorii uchwytów możemy wybierać spośród uchwytu ruchomego, który daje możliwość regulacji w osi poziomej. Oznacza to, że zamocowany na nim telewizor daje możliwość pochylenia ekranu w taki sposób, by uzyskać idealny kąt widzenia. Kolejny uchwyt do telewizora obrotowy, to ten, który pozwala w dowolnym kierunku modyfikować lokalizację urządzenia - nie tylko w polu góra-dól, ale także w orientacji poziomej, czyli jego bieżące sterowanie z pełną regulacją. Tego rodzaju obrotowy uchwyt pozwala w każdej chwili w pełni zmienić położenie swojego TV. To rozwiązanie idealnie sprawdzi się w dużych pomieszczeniach - nie tylko mieszkalnych - taki uchwyt można zamocować np. w sali konferencyjnej do uruchamiania na zamocowanym na nim telewizorze prezentacji multimedialnych lub odtwarzania wideokonferencji.

Inne rodzaje uchwytów

Wśród innych, dostępnych na rynku propozycji są także modele uchwytów dedykowane do mocowania urządzeń w nietypowych lokalizacjach - np. wieszak sufitowy lub biurkowy. Pierwszy świetnie sprawdzi się w małych pomieszczeniach - jest wyposażony w długi pałąk, do którego montujemy telewizor. Istotne jest jednak to, że tego rodzaju uchwyt posiada maksymalne obciążenie i wielkość ekranu mniejszą niż inne modele - zwykle jest to maksymalnie 32 cale. Drugi prezentowany typ uchwytu jest mocowany poprzez przykręcenie go do biurka. Nie wymaga on więc montowania na ścianie i może być dobrym rozwiązaniem w pomieszczeniach o słabej jakości przegrodach budowlanych - np. z kruszącej się cegły. Co istotne - w tym wypadku również występuje maksymalna wielkość ekranu - jest to 27 cali, więc zwykle na tego rodzaju wieszaku mocuje się więcej monitorów.

Uchwyty do telewizorów o różnych przekątnych ekranu

Dla miłośników bardzo dużych telewizorów - tych, w których wielkość ekranu sięga 65 czy 75 cali na rynku udostępniono tzw. stojak obrotowy. Wyróżniamy taki typ uchwytu mocowany na stole lub regale, ale także podłodze. Pierwszy dedykowany jest do modeli telewizorów, w których wielkość ekranu jest nieco mniejsza - np. 65 cali, drugi to stojak idealny dla miłośników największych urządzeń. W tym wypadku nie tylko unikasz konieczności wiercenia w ścianie, ale także nie musisz obawiać się o bezpieczeństwo największych, dostępnych na rynku urządzeń. Taki typ uchwytu z reguły posiada także większe maksymalne obciążenie. Oczywiście to nie jedyne propozycje - większość klasycznych, mocowanych na ścianie modeli uchwytów jest dostępna we wszystkich najpopularniejszych wymiarach telewizorów. Znajdziesz więc bez problemu:

 • uchwyty do telewizorów o przekątnych 50 cali,
 • uchwyty do telewizorów o przekątnych 55 cali,
 • uchwyty do telewizorów o przekątnych 60 cali,
 • uchwyty do telewizorów o przekątnych 65 cali,
 • uchwyty do telewizorów o przekątnych 32 cale.

Bez problemu dobierzesz typ uchwytu odpowiedni dla swojego urządzenia - pamiętaj jednak, by ze względu na bezpieczeństwo mocowania sprawdzić wcześniej jego maksymalne obciążenie, tzw. udźwig oraz rozmiar. Nie ignoruj jednak także kwestii użytkowych - zanim telewizor zostanie zamontowany dokładnie wymierz przestrzeń, by mieć pewność, że sprzęt się w niej zmieści. Sprawdź również, jaka będzie minimalna odległość od ściany między nią a telewizorem, a także odległość od ściany telewizyjnej do kanapy, by komfort oglądania był wysoki, ale i bezpieczny dla Twoich oczu. Sprawdź nasz poradnik: Jaki uchwyt do telewizora 65 cali wybrać?

Wieszaki na telewizor uniwersalne - rozwiązanie dla każdego

Jeśli nie wiesz, jaki standard rozstawu został zastosowany w Twoim urządzeniu i nie jesteś pewien czy poradzisz sobie z prawidłowym odmierzaniem stosownych odległości, zdecyduj się zakupić uniwersalny uchwyt do telewizora. Tego rodzaju, tzw. wieszaki na telewizor uniwersalne, dają możliwość mocowania praktycznie wszystkich, dostępnych na rynku urządzeń - równocześnie jednak pamiętaj, że nadal musisz wybrać typ uchwytu pod kątem parametrów, takich jak maksymalne obciążenie i wielkość ekranu oraz całego telewizora. Nie musisz jednak obawiać się, że produkt okaże się niekompatybilny - jego mechanizm będzie oparty o możliwość dostosowania rozstawu do tego, w który wyposażony został Twój telewizor.

Uchwyt na telewizor Hama Mobile

W sklepie marki Hama Mobile znajdziesz szeroki wybór akcesoriów umożliwiających zamontowanie monitorów i telewizorów. Każdy, dostępny w naszej ofercie, produkt cechuje wysoka jakość wykonania, a także szeroka możliwość dopasowania do posiadanego sprzętu. Znajdziesz w naszej ofercie akcesoria umożliwiające swobodne zamontowanie monitorów i ekranów na ścianie, z możliwością ich regulacji, swobodnym mocowaniem śrub i przewodów. Z uchwytami dostępnymi w sklepie marki poradzi sobie każdy - ich montaż jest szybki i intuicyjny, a prezentowane w ofercie produkty są idealnym rozwiązaniem zarówno do małych pomieszczeń mieszkalnych, jak i dużych przestrzeni biur czy lokali usługowych. Każdy sprzedawany w e-sklepie uchwyt wykonany jest z solidnych materiałów bazowych oraz reprezentuje wysoką jakość wykonania, która gwarantuje bezpieczeństwo mocowanego w nim sprzętu.  Wybierając dostępne w naszej ofercie produkty możesz mieć pewność, że to solidne, perfekcyjnie wykonane, a co za tym idzie wieloletnie urządzenia i akcesoria, w które warto zainwestować - ich jakość połączona z atrakcyjną ceną stanowi o popularności oferty Hama Mobile. 

20% rabatu na pierwsze zamówienie!

Dołącz do newslettera i zrób zakupy za dowolną kwotę, aby otrzymać rabat.

Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest Hama Polska, Poznańska 5, 62-023 Robakowo NIP 782-21-75-433, REGON 639804011 w celach związanych z wykonaniem umowy lub podjęciem działań na Państwa żądanie przed zawarciem umowy, i to na zasadach określonych w odpowiednich przepisach prawa. Przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora danych dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, lub sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Odbiorcami danych mogą być podmioty zajmujące się obsługą transakcji w ramach sklepu administratora danych. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu wykonania umowy.
Koszyk
Hama Polska Sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com