Uchwyt do telewizora 65 cali

Poradniki

Jaki uchwyt do telewizora 65 cali wybrać?

26 lipiec 2023

Wybór odpowiedniego uchwytu do powieszenia telewizora często nie jest najłatwiejszym zadaniem. Przy wyborze takiego akcesorium, musimy wziąć pod uwagę nie tylko rozmiar tv, ale także sposób montażu uchwytu do telewizora, sam typ uchwytu oraz tym powierzchni, do której będzie on przymocowany. Jeśli zastanawiasz nad zakupem uchwytu do swojego dużego telewizora, to dobrze trafiłeś! W tym artykule podpowiemy jaki uchwyt do 65-calowego telewizora wybrać.

Dlaczego ważne jest odpowiednie powieszenie telewizora?

Odpowiednie powieszenie telewizora jest ważne przede wszystkim przez kwestie wizualne. Telewizor zamontowany w złym miejscu może być gorzej widoczny, prezentować słabsze kolory i niższy kontrast, albo odbijać światło, przez co oglądanie seriali oraz filmów nie będzie przyjemne. Nie będzie, to jednak jedyny powód, bo prawidłowe powieszenie TV jest też kluczowe ze względu na bezpieczeństwo domowników oraz samego urządzenia. Jeśli do telewizora wybierzemy nieodpowiedni uchwyt lub jeśli montaż telewizora do ściany nie będzie prawidłowy, to nasz ekran może niespodziewanie obniżyć się albo nawet spaść na podłogę. Dlatego właśnie musimy wybrać dobry uchwyt zdolny wesprzeć wagę oraz przekątną ekranu naszego TV.

Ostatni powód, dla którego warto prawidłowo powiesić telewizor, jest trochę mniej praktyczny, jednak wciąż bardzo ważny. Mowa tutaj konkretnie estetyce pomieszczenia. Telewizor to często jeden z głównych elementów salonu. Dlatego powinien on współgrać z obecnymi meblami i ogólnym wystrojem.

Kluczowe czynniki do rozważenia przed wyborem uchwytu

Przed wyborem uchwytu do telewizora, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników, które zadecydują o tym, jaki uchwyt będzie dla nas odpowiedni. Najważniejsze z tych aspektów to:

 • Zagospodarowanie przestrzeni — Zagospodarowanie przestrzeni nieraz bywa wyzwaniem, zwłaszcza gdy wieszamy większy telewizor. Jeżeli mamy dużo wolnego miejsca i nie ograniczają nas meble, to możemy przebierać we wszystkich rodzajach uchwytów. Do pokojów gęsto zagospodarowanych i umeblowanych lepiej nadadzą się uchwyty z opcją regulacji — pomogą nam one odpowiednio ustawić odbiornik. Sprytnym rozwiązaniem są też uchwyty sufitowe. Sprawdzą się one dobrze w sypialni oraz w niezwykle ciasnych kawalerkach.

 • Kwestie estetyczne — Wpasowanie powieszonego TV do pomieszczenia jest trochę trudniejsze niż postawienie ekranu na zwykłej szafce RTV. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy telewizor będzie odpowiednio pasować i chcielibyśmy go troszkę przesunąć już po montażu, to warto wybrać uchwyt z możliwością regulacji typu ruchome ramię. Jeżeli natomiast wolimy, żeby odbiornik wisiał jak najbliższej ściany, to najlepszym wyborem okażą się uchwyty płaskie. W obu przypadkach warto wybrać uchwyt z organizerem do łatwego schowania okablowania.

 • Sposób montowania uchwytu do telewizora — Przed zakupem uchwytu trzeba upewnić się, czy ma on odpowiedni rozstaw otworów montażowych, który współgra z naszym telewizorem. Telewizory do montażu uchwytu ściennego najczęściej wykorzystują bardzo popularny standard VESA, dlatego dobranie uchwytu zgodnego z rozstawem otworów w naszym TV nie powinno sprawić zbyt wiele trudności. Trzeba jednak pamiętać, że standard VESA występuje w wielu różnych rozmiarach, które nie są ze sobą wzajemnie kompatybilne. Jeśli mamy telewizor z otworami w standardzie VESA 200 × 200, to powinniśmy wybrać uchwyt wspierający właśnie taki rozmiar. Niektóre uchwyty ścienne w sklepach są regulowane lub posiadają kilka punktów montażowych, dzięki czemu wspierają wiele standardów VESA.

 • Waga i przekątna telewizora — Wybrany uchwyt ścienny musi wspierać wagę oraz przekątną naszego telewizora, inaczej będziemy ryzykować tym, że ekran po prostu spadnie. Maksymalną wspieraną przekątną i maksymalny udźwig uchwytu znajdziemy zawsze w specyfikacji technicznej oraz na pudełku akcesorium.

 • Rodzaj powierzchni, na której zamontujemy uchwyt — Planując powieszenie telewizora, trzeba wziąć pod uwagę rodzaj ściany. Solidna ściana betonowa/ceglana bez problemu utrzyma ciężar uchwytu oraz przymocowanego do niego telewizora. Aby zamontować telewizor do ścian pokrytych karton-gipsem może być za to koniecznie wykorzystanie dodatkowych elementów montażowych. W każdym przypadku powinniśmy wybierać śruby oraz wkręty przeznaczone do danego materiału i po montażu upewnić się, że telewizor jest stabilny.

Dobór odpowiedniego uchwytu do telewizora 65 cali

Teraz gdy już wiemy, jakie są kluczowe cechy uchwytu do telewizora, nie powinniśmy mieć już problemów z dobraniem odpowiedniego akcesorium dla telewizora 65 cali. Takie duże ekrany zazwyczaj korzystają ze standardu VESA 400 × 400, 400 × 300, 400 × 200, 300 × 300 lub 300 × 200. Powinniśmy upewnić się jaki rozstaw pasuje do naszego telewizora i zakupić kompatybilny uchwyt wspierający też całkowitą wagę (nawet 30 KG) i rozmiar urządzenia.

Kupując regulowany uchwyt do telewizora 65 cali, najlepiej zwrócić uwagę na modele z dwoma ramionami — co do zasady są one bardziej stabilne i poradzą sobie z większym ciężarem.

Na jakiej wysokości powiesić telewizor?

Dobór uchwytu to nie jedyna rzecz, jaką powinniśmy przemyśleć przy wieszaniu telewizora, albowiem niezwykle ważna jest również wysokość, na której ustawimy nasz odbiornik. Co do zasady, telewizor powinniśmy powiesić tak, aby środek ekranu znajdował się na poziomie oczu oglądającego. Tę regułę możemy troszeczkę nagiąć, jeżeli wieszamy duży telewizor (55 i więcej cali). Wtedy nasz telewizor będzie równie dobrze spełniał swoją funkcję, gdy zawiśnie kilka centymetrów wyżej.

Aby dowiedzieć się, dlaczego powieszenie telewizora na odpowiedniej wysokości jest ważne, sprawdźcie nasz dedykowany poradnik zatytułowany, "Na jakiej wysokości powiesić telewizor?"

Mocowanie telewizora — instrukcja krok po kroku

Macie już odpowiedni uchwyt? Świetnie! Teraz nadszedł czas, aby zamontować telewizor na ścianie. Żeby zrobić to poprawnie:

 1. Wybieramy miejsce i określamy odpowiednią wysokość, na jakiej znajdzie się telewizor.

 2. Za pomocą ołówka zaznaczamy na ścianie punkt, w którym znajdzie się środek telewizora.

 3. Przykładamy uchwyt do miejsca zaznaczonego ołówkiem, a następnie odpowiednio poziomujemy go za pomocą poziomicy i zaznaczamy miejsca na otwory montażowe.

 4. Używając wiertarki, wywiercamy otwory do montażu w ścianie, po czym umieszczamy w nich kołki rozporowe.

 5. Przykręcamy uchwyt do ściany za pomocą zestawu śrub oraz podkładek dostarczonych przez producenta.

 6. Przykręcamy nasz telewizor do uchwytu, odpowiednio go regulujemy i chowamy kable.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten artykuł wyjaśnił wam, jak dobrze dobrać uchwyt dla waszego telewizora. Jeśli już wiecie, czego szukacie, to zachęcamy do sprawdzenia uchwytów do telewizora w naszym sklepie.

Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest Hama Polska, Poznańska 5, 62-023 Robakowo NIP 782-21-75-433, REGON 639804011 w celach związanych z wykonaniem umowy lub podjęciem działań na Państwa żądanie przed zawarciem umowy, i to na zasadach określonych w odpowiednich przepisach prawa. Przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora danych dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, lub sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Odbiorcami danych mogą być podmioty zajmujące się obsługą transakcji w ramach sklepu administratora danych. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu wykonania umowy.
Koszyk
Hama Polska Sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com