00118063awx (1)

Poradniki

Na jakiej wysokości powiesić telewizor?

24 kwiecień 2023

Zawieszenie telewizora na ścianie, to bardzo popularne rozwiązanie przy urządzaniu mieszkania. Pozwala ono zaoszczędzić sporo miejsca (w końcu nie potrzebujemy szafki rtv) i dostosować pozycję ekranu idealnie do naszych potrzeb. Dzisiaj podpowiemy wam, na jakiej wysokości zawiesić telewizor w zależności od jego wielkości oraz przeznaczenia.

Montaż telewizora na ścianie — o czym należy pamiętać?

Zazwyczaj od razu po kupieniu nowego telewizora, rozsiadamy się na kanapie i delektujemy lepszą jakością obrazu ze znajomymi bądź z rodziną. Dopiero potem zastanawiamy się, jak poprawić nasz komfort oglądania.

Oto kilka czynników, o których musimy pamiętać podczas wieszania telewizora na ścianie:

Rozmiar i ciężar telewizora — Od rozmiaru i ciężaru odbiornika zależy, jaki uchwyt ścienny będziemy musieli zakupić. Najlepiej zapoznać się ze specyfikacją telewizora, jeśli chcemy, aby uchwyt na pewno pasował.

Przekątna ekranu — Większa przekątna ekranu pozwala siedzieć dalej od telewizora, bez strat na komforcie oglądania telewizji.

Regulacja danego uchwytu — Warto wyposażyć się w uchwyt do telewizora odznaczający się regulacją położenia ekranu i posiadający regulację kąta nachylenia. Dzięki temu będziemy w stanie lepiej dopasować położenie telewizora już po jego zawieszeniu.

Odległość odbiornika od kanapy — Odległość telewizora od kanapy jest ściśle powiązana z przekątną oraz rozdzielczością ekranu. Opowiadamy o tym bardziej szczegółowo troszeczkę niżej.

Wysokość kanapy — Od wysokości kanapy będzie zależała wysokość naszego wzroku. Dlatego ten aspekt również wpływa na wieszanie telewizora na ścianie.

Czynniki zewnętrzne — Czynniki zewnętrzne takie jak światło mogą zmienić nasze decyzję odnośnie powieszenia telewizora. No bo przecież nie chcemy, żeby słońce stale odbijało się od ekranu.

Czy każdy model telewizora można powiesić na ścianie?

Praktycznie każdy nowocześniejszy telewizor możemy powiesić na ścianie. Wystarczy tylko dobrać odpowiedni uchwyt wspierający standard Vesa naszego telewizora, jego rozmiar oraz ciężar i już możemy zastanawiać się, na jakiej wysokości telewizor będzie wisieć. Czasami producenci sami dostarczają odpowiednie uchwyty w zestawie ze swoim telewizorem, co jeszcze bardziej ułatwia cały proces.

Dlaczego odpowiednia wysokość telewizora na ścianie jest ważna?

Odpowiednia wysokość telewizora na ścianie jest ważna przede wszystkim przez te 3 aspekty:

Nasz komfort oglądania — Telewizor zawieszony zbyt wysoko, lub zbyt nisko zmusza nas do odchylania głowy. Nadmiernie napina to mięśnie szyi oraz karku, co będzie powodować dyskomfort przy dłuższych sesjach oglądania telewizji.

Jakość obrazu — Niektóre (zwłaszcza bardziej budżetowe telewizory) nie posiadają absolutnie perfekcyjnych kątów widzenia. Przy oglądaniu takich ekranów pod dużym kątem może dojść do zdegradowania kolorów, jasności i kontrastu. To, na jakiej wysokości powiesimy telewizor, wpływa więc bezpośrednio na odczuwalną jakość obrazu.

Estetyka i wystrój wnętrza — Często zbyt wysoko, lub zbyt nisko powieszony telewizor po prostu nie wygląda zbyt dobrze w ogólnej aranżacji wnętrza.

Na jakiej wysokości powiesić telewizor?

Odpowiedź na pytanie "na jakiej wysokości powiesić telewizor" jest bardzo prosta: tak, aby środek ekranu telewizora znajdował się na wysokości oczu oglądającego. Oznacza to, że w większości polskich mieszkań telewizor będzie musiał być zawieszony na wysokości 100 - 120 cm licząc od podłogi. W przypadku dużych telewizorów 55" - 85" możemy troszeczkę nagiąć tę zasadę i powiesić telewizor w salonie kilka centymetrów wyżej.

Poza wysokością, podczas wieszania telewizora, warto też zwrócić uwagę na optymalny kąt położenia ekrany, który powinien wynosić od 0 do ok. 15 stopni w pionie.

Prawidłowa odległość widza od telewizora w zależności od wielkości ekranu

Wielkość telewizora a odległość od kanapy

Oprócz odpowiedniej wysokości, przy wieszaniu telewizora na ścianie powinniśmy zadbać też o optymalną odległość odbiornika od kanapy. Na przestrzeni lat przyjęło się zasadę, że minimalny dystans kanapy od telewizora powinien wynosić dwukrotność szerokości ekranu telewizora. Reguła ta, ma jednak pewną lukę, bo nie bierze pod uwagę różnych rozdzielczości ekranów.

I tak telewizory 4K (od 2, do 2,5 cm odległości na każdy cal przekątnej) spokojnie możemy postawić trochę bliżej kanapy.

W przypadku telewizorów Full HD, które mają sporo mniejszą szczegółowość, lepiej zwiększyć dystans do kanapy i założyć, że potrzebujemy 4-4,5 cm odległości na każdy cal przekątnej telewizora.

Wieszanie telewizora na ścianie – praktyczne wskazówki

Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą ci powiesić telewizor na ścianie:

- Sprawdź, czy ściana jest odpowiednia do montażu telewizora. Powinna być ona stabilna, sucha i pozioma. Raczej unikaj ścian z cegły, betonu, bądź metalu — może być trudno wywiercić w nich otwory.

- Zmierz wysokość wzroku i oznacz na ścianie miejsce, gdzie ma być centrum ekranu.

- Przestrzegaj instrukcji dołączonej do uchwytu lub do telewizora.

- Przy zakładaniu telewizora i przykręcaniu go do uchwytu, najlepiej poproś kogoś o pomoc i asekurację urządzenia.

- Ukryj niezbędne kable w listwie przypodłogowej, lub w ścianie. 

- Ciesz się oglądaniem :)

Telewizor w sypialni — na jakiej wysokości go powiesić?

Wieszanie telewizora w sypialni rządzi się trochę innymi zasadami, niż w przypadku telewizora w salonie. Telewizor w sypialni będziemy oglądać głównie na leżąco, dlatego bez przeszkód można go powiesić nawet 20 - 30 cm powyżej linii wzroku.

Mamy nadzieję, że ten poradnik wyjaśnił wam, na jakiej wysokości powiesić telewizor. Jeśli jeszcze nie znaleźliście idealnego uchwytu do waszego telewizora, to zachęcamy do sprawdzenia akcesoriów do telewizora w naszym sklepie.

Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest Hama Polska, Poznańska 5, 62-023 Robakowo NIP 782-21-75-433, REGON 639804011 w celach związanych z wykonaniem umowy lub podjęciem działań na Państwa żądanie przed zawarciem umowy, i to na zasadach określonych w odpowiednich przepisach prawa. Przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora danych dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, lub sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Odbiorcami danych mogą być podmioty zajmujące się obsługą transakcji w ramach sklepu administratora danych. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu wykonania umowy.
Koszyk
Hama Polska Sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com