klawiatura-jaka-wybrac

Rankingi

Klawiatura do pracy — jak wybrać idealny model?

26 marzec 2024

Jeśli codziennie spędzamy przy komputerze wiele godzin, to jednym z najważniejszych akcesoriów, w które powinniśmy się wyposażyć, będzie porządna klawiatura. Dobry gadżet tego typu potrafi bowiem znacznie uprzyjemnić, a często nawet przyspieszyć naszą pracę. W tym artykule podpowiemy, co powinna mieć dobra klawiatura do pracy.

Klawiatura mechaniczna i membranowa — charakterystyka

Pierwszym krokiem przy wyborze praktycznie każdej klawiatury (nie tylko takiej do pracy) jest zdecydowanie, czy chcemy kupić model membranowy, czy też klawiaturę z mechanicznymi przełącznikami.

Klawiatura membranowa

Ten pierwszy rodzaj (jak podpowiada zresztą sama nazwa) korzysta u podstawy z miękkiej membrany, która po całkowitym naciśnięciu klawisza dotyka przewodzącej prąd ścieżki, czego efektem jest pojawienie się odpowiedniego znaku na ekranie. Klawiatury membranowe mają zazwyczaj niskoprofilowe klawisze, są bardzo ciche oraz lekkie i cechują się relatywnie niską ceną.

Klawiatura mechaniczna

Z drugiej strony mamy klawiatury mechaniczne, będące w dużej mierze przeciwieństwem modeli membranowych. Peryferia tego typu korzystają z mechanicznych przełączników składających się z kilku elementów, m.in. z trzonu, sprężyny oraz systemu aktywującego (zazwyczaj są to dwa metalowe elementy). Po naciśnięciu klawisza, dwa metalowe elementy stykają się ze sobą, co pozwala na przepływ prądu i wpisanie danego znaku. Potem klawisz samodzielnie wraca na swoje miejsce dzięki rozluźnieniu sprężyny. Charakterystyczną cechą przełączników mechanicznych jest tak zwany: punkt aktywacji. Inaczej niż w przypadku membrany, przełącznik mechaniczny zaczyna bowiem rejestrować sygnał, zanim zostanie wciśnięty do końca. Jest to jeden z powodów, dla których przełączniki mechaniczne stosuje prawie każda wysokopółkowa klawiatura gamingowa. Inne właściwości klawiatur mechanicznych to (w większości przypadków):

  • charakterystyczne odczucie po naciśnięciu klawisza (zależy od rodzaju przełącznika),
  • wysoki profil klawiszy,
  • wyższa głośność niż w przypadku klawiatur membranowych (często: znacznie),
  • wyższa waga oraz cena.
Hama Klawiatura multimedialna podświetlana Kc-550

Zobacz klawiaturę multimedialną KC-550

Klawiatura mechaniczna czy membranowa — którą wybrać?

Który z tych dwóch rodzajów będzie lepszy w klawiaturze do pracy? Cóż, to już zależy głównie od preferencji i od warunków, w jakich pracujemy. Według niektórych osób zdecydowanie lepiej pisze się na klawiaturze mechanicznej, podczas gdy inni twierdzą, że do pracy najlepiej nadaje się klawiatura membranowa. W tej kwestii każdy musi więc zdecydować samemu.

Na koniec tego akapitu mała porada: jeśli planujecie kupić mechaniczną klawiaturę, a pracujecie stacjonarnie w biurze, to upewnijcie się najpierw, że nie będzie ona przeszkadzała waszym współpracowników (znaczna część modeli mechanicznych nie kojarzy się z wyrażeniem "cicha klawiatura").

Z kablem czy bez? Czyli klawiatura przewodowa i bezprzewodowa

Kolejny krok to podjęcie decyzji, czy nasza klawiatura do pracy ma łączyć się z komputerem za pomocą kabla, czy też ma być to klawiatura bezprzewodowa. Tutaj na szczęście wybór jest o wiele prostszy niż przy debatowaniu pomiędzy akcesoriami membranowymi a mechanicznymi.

Wygodna i praktyczna klawiatura bezprzewodowa

Bezprzewodowa klawiatura łączy się z komputerem za pomocą Bluetooth lub nadajnika 2,4 GHz podłączonego do portu USB. Przy takim rozwiązaniu nie musimy więc przejmować się żadnym przewodem, jednak od czasu do czasu trzeba pamiętać o naładowaniu takiej klawiatury lub wymianie jej baterii. Przez wzgląd na swoje działanie klawiatury bezprzewodowe polecamy szczególnie osobom, które chcą używać swojego peryferium na kilku urządzenia (np. na komputerze w biurze oraz laptopie w domu). Aby jeszcze bardziej ułatwić to zadanie, droższe modele z tej kategorii nierzadko mają opcję przełączania się pomiędzy kilkoma komputerami. Jedno kliknięcie i już łączymy się z innym urządzeniem.

Niezawodna klawiatura przewodowa

Cechą charakterystyczną klawiatury przewodowej jest to, że ma przewód, który trzeba podłączyć do portu USB komputera. Zaletą tego rozwiązania jest jego prostota: nie musimy tutaj pamiętać o ewentualnym naładowaniu akcesorium czy problemach z połączeniem. Po prostu wpinamy przewód do portu i wszystko działa, jak należy. Z takiego rodzaju akcesorium szczególnie zadowolone powinny być osoby korzystające z klawiatury tylko przy jednym komputerze. Jeśli szukasz klawiatury przewodowej, polecamy sprawdzić Ci nasz model Hama KC-200.

Zdecydowanie najlepsze w kwestii łączności, są klawiatury bezprzewodowe z możliwością podłączenia kabla. Łączą one w sobie wszystkie pozytywne cechy klawiatur przewodowych oraz przewodowych, ale mogą być nieco droższe.

Ergonomia

Ergonomiczna klawiatura zapewnia dogodne warunki i pozwala pracować przy komputerze przez wiele godzin bez potrzeby robienia sobie przerwy. W tym przypadku najbardziej podstawowym elementem będą nóżki pozwalające odpowiednio dostosować wysokość klawiatury. Wiele nowoczesnych rozwiązań ma też zintegrowaną specjalną podkładkę, dzięki której wygodnie ulokujemy nasze nadgarstki.

Jeśli wygoda to coś, co cenicie w klawiaturze nade wszystko, to polecamy sprawdzić naszą ergonomiczną klawiaturę Hama EKC-400. Ma ona specjalnie zaprojektowany kształt sprawiający, że dłonie automatycznie ustawiają się w prawidłowej pozycji, co minimalizuje ryzyko pojawienia się dyskomfortu lub bólu w nadgarstkach czy w barkach.

Klawiatura do pracy — na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru?

Oczywiście sam typ klawiatury oraz sposób jej podłączenia do komputera, to niejedyne rzeczy, które powinniśmy sprawdzić przy wyborze odpowiedniego peryferium. Inne cechy warte naszego zainteresowania to przede wszystkim:

  • Obecność klawiatury numerycznej — dodatkowa klawiatura numeryczna, to coś, bez czego wiele osób nie potrafi sobie wyobrazić obsługi komputera. Klawisze numeryczne są niezwykle przydatne przy prowadzeniu obliczeń czy edytowaniu tabel w arkuszach kalkulacyjnych. Właśnie dlatego element ten jest niezwykle przydatny dla księgowych. Jeśli Wy też nie możecie obejść się bez tego udogodnienia, to warto sprawdzić, czy wybrane peryferium na pewno posiada klawiaturę numeryczną (czasem takie modele są opisywane jako "100%"; modele bez klawiszy numerycznych noszą nazwę TKL lub 80% i mniej).
  • Podświetlenie klawiatury — jeśli planujemy korzystać z komputera po zmroku, to powinniśmy również zerknąć, czy wybrana klawiatura do pracy ma podświetlane klawisze. Nie musi być to koniecznie podświetlenie RGB — zwykłe białe diody (najlepiej z opcją regulacji jasności) będą wystarczające do szybkiego odnalezienie prawidłowego klawisza w ciemności. Przykładem takiej klawiatury może być model Hama KC-550.
  • Dodatkowe funkcje klawiatury — na sam koniec mamy wszelkie dodatkowe funkcje klawiatury. Mowa tutaj o takich elementach jak: klawisze multimedialne służące jako skróty do istotnych funkcji, wspomniana już wyżej możliwość szybkiego przełączania między urządzeniami czy czytnik linii papilarnych z kompatybilnością dla funkcji Windows Hello/Touch ID. Wszystkie te elementy potrafią jeszcze bardziej zwiększyć nasze zadowolenie z wybranej klawiatury do pracy.

Jaka klawiatura do biura? Podsumowanie

Mamy nadzieję, że dzięki temu poradnikowi, wiecie już, czym powinna cechować się Wasze idealne akcesorium do pisania. Jeśli tak jest, to zachęcamy do sprawdzenia klawiatur Hama w naszym sklepie!

Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest Hama Polska, Poznańska 5, 62-023 Robakowo NIP 782-21-75-433, REGON 639804011 w celach związanych z wykonaniem umowy lub podjęciem działań na Państwa żądanie przed zawarciem umowy, i to na zasadach określonych w odpowiednich przepisach prawa. Przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora danych dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, lub sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Odbiorcami danych mogą być podmioty zajmujące się obsługą transakcji w ramach sklepu administratora danych. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu wykonania umowy.
Koszyk
Hama Polska Sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com