podświetlana klawiatura (1)

Poradniki

Podświetlana klawiatura - zbędny czy funkcjonalny gadżet?

30 sierpień 2022

Jednym z gadżetów ułatwiających korzystanie z komputera na różnych płaszczyznach jest podświetlana klawiatura. Jak ona działa oraz w jakim celu warto jej używać? Pomożemy znaleźć odpowiedź na te pytania oraz podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze tego akcesorium.

Czym jest podświetlana klawiatura?

Jakiś czas temu na rynku gadżetów elektronicznych pojawiły się klawiatury podświetlane. Chociaż układ klawiszy oraz przeznaczenie tego typu sprzętu są identyczne jak w przypadku modeli bez podświetlenia, to te pierwsze dają jeszcze większe możliwości wymagającym użytkownikom. Na jakiej zasadzie działa powyższe podświetlenie? Konstrukcja urządzenia obejmuje diody LED, które są zamontowane tuż pod przyciskami umieszczonymi na klawiaturze. Zaawansowane modele umożliwiają regulację poziomu oświetlenia, a nawet jego automatyczną aktywację po zapadnięciu zmroku. Opcję podświetlania w każdej chwili można także wyłączyć.

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje klawiatur z podświetleniem: membranowe oraz mechaniczne. Czym charakteryzuje się każda z nich? Tym co je wyróżnia jest rodzaj przełączników odpowiadających za określoną reakcję komputera. Wyróżniamy:

  • Klawiatury membranowe - posiadają rozciągającą się na całej powierzchni gumową membranę ulokowaną pod klawiszami. To właśnie na niej są umieszczone przełączniki. Na spodzie klawiatury znajduje się specjalna płytka elektroniczna, która po zetknięciu z danym przełącznikiem wysyła impuls elektryczny do komputera, co skutkuje jego reakcją. Wadą tego rozwiązania może być szybsze zużycie przełączników, zmniejszenie czułości najczęściej wciskanych klawiszy oraz efekt ghostingu. Ma jednak swoje zalety - generuje znacznie mniejszy hałas od swojego mechanicznego odpowiednika.
  • Klawiatury mechaniczne - posiadają przełączniki mechaniczne, których wytrzymałość określa się jako 50-80 milionów uderzeń. Do każdego klawisza został przypisany jeden przełącznik, który odpowiada za reakcję komputera. Oznacza to, że każdy klawisz jest całkowicie niezależny od pozostałych. Ich największą zaletą jest duża wytrzymałość i wolne zużycie.
    Podświetlana klawiatura nie tylko dla graczy
    Początkowo podświetlenie klawiszy utożsamiano jedynie z udogodnieniem dla graczy, jednak z czasem podświetlana klawiatura zyskała popularność także wśród innych osób. Z czasem odkryto, że ten typ klawiatury stanowi idealne rozwiązanie nie tylko do rozrywki ale i do pracy. Przeznaczenie urządzenia jest więc znacznie szersze niż spodziewano się tego na samym początku. Klawisze multimedialne przydają się osobom, które na co dzień pracują z tekstem, czyli blogerom, copywriterom czy redaktorom. Praca po zmroku nie stanowi wówczas większego wyzwania. 

Kiedy przydadzą się podświetlane klawisze?

Bez względu na to, czy na co dzień używasz komputera stacjonarnego, czy też pracujesz na laptopie, niekiedy zachodzi konieczność pracy po zmroku. Jeśli z kolei jesteś zapalonym graczem lub przysłowiowym “nocnym markiem”, pewnie i Tobie nie raz zdarzyło się korzystać ze sprzętu w trakcie nocy. Niestety monitor nie doświetli klawiatury w dostatecznym stopniu. Dawniej rozwiązaniem mogła być lampka LED, która po podłączeniu do portu USB była wystarczającym podświetleniem. Obecnie na rynku mamy coś więcej - klawiaturę podświetlaną, która została zaprojektowana z myślą o wymagających użytkownikach. Innowacyjna funkcja podświetlenia dba o komfort użytkownika w trakcie gry, pracy czy innych aktywności.

Podświetlana klawiatura - na co zwrócić uwagę?

Podświetlane klawiatury są obecnie dostępne w różnych wariantach. Możemy przebierać wśród modeli mechanicznych lub membranowych, z podświetleniem stałym bądź zmiennym. Liczne modele oferują dostosowania koloru podświetlenia wybranych przycisków do indywidualnych preferencji użytkownika. Funkcja ta jest przydatna zwłaszcza w trakcie rozgrywek, ponieważ pozwala dynamicznie reagować. Od nas też zależy, czy wybierzemy urządzenie przewodowe czy chociażby klawiaturę bluetooth. Jeśli jesteś wymagającym użytkownikiem, koniecznie zwróć uwagę na siłę nacisku potrzebną do aktywacji klawisza oraz czas przesyłania sygnału. W trosce o swój komfort warto dołożyć starań w kwestii idealnego dopasowania klawiatury, która będzie spełniać oczekiwania najbardziej wymagającego użytkownika. 

Wiele osób spotkało się kiedyś z nieprzyjemnym efektem ghostingu, czyli rejestracją widmowych klawiszy, które w rzeczywistości nie zostały wciśnięte. Załóżmy, że naciskamy klawisze S, R i Shift, a klawiatura z niewyjaśnionych przyczyn rejestruje jeszcze jeden dodatkowy klawisz, np. F. Współczesne klawiatury świetnie sobie radzą z tego rodzaju błędami dzięki innowacyjnej technologii anti ghosting. Pragniesz posiadać niezawodną i precyzyjną podświetlaną klawiaturę anti ghosting? Nie ograniczaj się do jednej oferty. Wybierz kilka modeli i dokładnie porównaj produkty. Więcej informacji znajdziesz w szczegółowej specyfikacji samego produktu. Zachodzi jednak pytanie, czy to wystarczy. Jeśli chcesz mieć absolutną pewność, że nie zawiedziesz się na danym sprzęcie, a efekt klawiszy widmo odejdzie w zapomnienie, polecamy wykonać odpowiednie testy, które dają możliwość weryfikacji, czy dane informacje mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. Takie podejście zapewni komfort użytkowania oraz stuprocentową satysfakcję z zakupionego sprzętu.

Sprawdź więcej w Naszej kategorii: Klawiatury

Reasumując, podświetlana klawiatura z roku na rok zyskuje na popularności, a jej funkcjonalność docenia coraz więcej osób. Szukasz sprawdzonej i solidnej klawiatury podświetlanej? Już dziś odwiedź sklep internetowy pl.hama.com i wybierz swój wymarzony model.

 

Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest Hama Polska, Poznańska 5, 62-023 Robakowo NIP 782-21-75-433, REGON 639804011 w celach związanych z wykonaniem umowy lub podjęciem działań na Państwa żądanie przed zawarciem umowy, i to na zasadach określonych w odpowiednich przepisach prawa. Przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora danych dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, lub sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Odbiorcami danych mogą być podmioty zajmujące się obsługą transakcji w ramach sklepu administratora danych. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu wykonania umowy.
Koszyk
Hama Polska Sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com