FOT. KSZTALTY.COM - NORBERT BANASZYK_MG_7489 (1)

Poradniki

Jak połączyć telefon z komputerem? Poradnik

21 wrzesień 2023

Podłączenie telefonu do komputera to podstawowa czynność przydająca się w niezliczonej liczbie sytuacji. Czasami jednak nie jest to tak łatwe, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Właśnie dlatego w tym artykule pokażemy jak połączyć telefon z systemem Android oraz iPhone do komputera osobistego lub Maca.

Dlaczego warto połączyć telefon z komputerem?

Istnieje wiele powodów, w wyniku których użytkownicy łączą swoje telefony z komputerami. Najpopularniejsze i najbardziej funkcjonalne zalety takiego rozwiązania to między innymi:

 • Szybka wymiana plików pomiędzy komputerem a telefonem — To chyba pierwsze co przychodzi na myśl, gdy mówimy o połączeniu komputera z telefonem. Przerzucenie zdjęcia na komputer, żeby zobaczyć je na dużym ekranie, czy wysłanie ważnego dokumentu do pamięci telefonu, aby mieć do niego dostęp w każdym miejscu. Czasami po prostu musimy przesyłać pliki na drugie urządzenie i bezpośrednie łącze to jeden z najszybszych sposobów, aby przeprowadzić taką operację.

 • Synchronizacja wiadomości SMS i połączeń — Niektóre formy połączenia telefonu z komputerem pozwalają na odbieranie SMS-ów oraz połączeń, a nawet ich wykonywanie bez konieczności podnoszenia telefonu. Zdecydowanie usprawnia to pracę i sprawia, że możemy pozostać w kontakcie ze światem bez zerkania na ekran smartfona.

 • Synchronizacja powiadomień i zdalne sterowanie urządzeniem — Podobna sytuacja jak z synchronizacją wiadomości oraz połączeń. Łączymy telefon oraz komputer, a potem możemy odczytywać powiadomienia i sterować wybranymi funkcjami zdalnie. Prosto i funkcjonalnie.

Jak połączyć telefon z komputerem za pomocą kabla USB?

Podłączenie telefonu do komputera za pomocą kabla USB jest świetnym sposobem na szybkie przesłanie plików albo po prostu podładowanie naszego smartfona. Poniżej pokazujemy jak zrobić to krok po kroku i podpowiadamy, o czym należy pamiętać przed podłączeniem smartfona/przy wyborze odpowiedniego kabla.

Jak połączyć telefon z Androidem do komputera przy użyciu kabla?

Podłączenie telefonu z Androidem do komputera wyposażonego w system Windows lub system MacOS jest niezwykle proste. Zarówno oprogramowanie od Microsoftu, jak i to od Apple posiada wszystkie wymagane sterowniki do zarządzania takimi urządzeniami, więc nie powinniśmy spotkać niespodziewanych problemów.

Aby podłączyć telefon z Androidem do komputera:

 1. Podłączamy jeden wtyk kompatybilnego kabla do telefonu, a drugi wkładamy do wolnego portu USB komputera.

 2. Na ekranie telefonu wyświetli się zapytanie, czy chcemy użyć podłączonego urządzenia tylko do ładowania, do przesyłania wszelkich plików/Android Auto, czy do przesyłania samych zdjęć (tryb PTP). Wybieramy odpowiadającą nam opcję.

 3. W celu wymiany plików na Windowsie wchodzimy do eksploratora plików, wchodzimy w zakładkę "Ten komputer" po czym klikamy dwukrotnie na nazwę naszego telefonu. To właśnie w tym miejscu znajdziemy pliki zapisane w pamięci smartfona. W przypadku MacOS wystarczy uruchomić aplikację Finder i wybrać podłączone urządzenie.

Krok po kroku: połączenie iPhone z komputerem z pomocą kabla

Łączenie iPhone z MacBookiem lub komputerem Mac wygląda praktycznie tak samo, jak w przypadku podłączenie telefonu z Androidem. Łączymy oba sprzęty za pomocą kabla, potwierdzamy połączenie na telefonie iPhone i przechodzimy do odpowiedniej sekcji aplikacji Finder, kiedy chcemy przesłać nasze pliki.

Sprawa nieco komplikuje się, gdy podłączamy iPhone do komputera z Windowsem. Domyślnie okienka nie mają bowiem zainstalowanego odpowiedniego oprogramowania umiejącego komunikować się z telefonami od Apple. Aby to zmienić, musimy najpierw zainstalować aplikację iTunes.

Kiedy chcemy podłączyć iPhone do komputera z Windowsem:

 1. Pobieramy aplikację iTunes ze strony producenta/Microsoft Store i instalujemy ją na naszym komputerze.

 2. Podłączamy naszego iPhone do komputera za pomocą kabla, a następnie go odblokowujemy. Jeżeli telefon zapyta, czy chcemy zaufać podłączonemu urządzeniu, to potwierdzamy odpowiednim przyciskiem.

 3. Czekamy chwilę, aż iPhone dokona synchronizacji plików z naszym komputerem. Aby skopiować pliki, przechodzimy do eksploratora plików (tylko zdjęcia i filmy) lub do aplikacji iTunes (muzyka, zdjęcia, filmy i inne).

Wybór odpowiedniego kabla USB do telefonu

Kluczową rzeczą przy podłączeniu telefonu do komputera, jest wybranie odpowiedniego kabla USB. Niektóre przewody, mimo tego, że wyglądają zupełnie normalnie, nie obsługują przesyłu danych, więc nie nadadzą się do wymiany plików pomiędzy dwoma urządzeniami. Takie zachowanie spowodowane jest brakiem odpowiednich pinów/żył we wnętrzu kabla (najczęściej spotykane wśród tanich kabli od nieznanych producentów).

Do połączenia telefonu do PC najlepiej użyć wysokiej jakości kabla z potwierdzoną obsługą przesyłu danych, takich jak kable do telefonu od Hama.

Bezprzewodowe połączenie telefonu z komputerem

Bezprzewodowe połączenie telefonu z komputerem jest niezwykle wygodne, ale wymaga odrobinę więcej wysiłku, niż podłączenie smartfona zwykłym przewodem USB. Dużą zaletą bezprzewodowego łączenia są jednak dodatkowe funkcje. To w przypadku takich rozwiązań otrzymujemy często opcję, aby odbierać połączenia, czy wyświetlać powiadomienia na monitorze.

W poniższej instrukcji pokażemy jak połączyć telefon z Androidem lub iPhone z naszym komputerem.

Sposoby na połączenie telefonu i komputera Windows przez Wi-Fi

Do bezprzewodowego połączenia telefonu z komputerem z systemem Windows wykorzystamy aplikację łącze z telefonem (w angielskiej wersji: aplikacja phone link). Program łącze z telefonem to oficjalna aplikacja Microsoftu zainstalowana domyślnie w najnowszych wersjach Windows 10 oraz Windows 11. Służy ona właśnie do łączenia telefonu z komputerem.

Aby połączyć telefon z komputerem przy użyciu aplikacji phone link:

 1. Wchodzimy do aplikacji łącze z telefonem na komputerze i wybieramy czy chcemy połączyć telefon z Androidem, czy iPhone (dla tego drugiego potrzebna jest funkcję bluetooth w samym komputerze). Po wybraniu danej opcji powinien wyświetlić się kod QR.

 2. Uruchamiamy sklep Play/App Store na telefonie i wyszukujemy aplikacje "Łącze do Windows". Pobieramy ją.

 3. Włączamy pobraną aplikację i pozwalamy jej na korzystanie z aparatu.

 4. Skanujemy wyświetlany na komputerze kod QR przy pomocy naszego telefonu.

 5. Stosujemy się do instrukcji wyświetlanych na ekranie (na iPhone trzeba tylko przepisać kod, na telefonie z Androidem musimy dodatkowo zalogować się na nasze konto Microsoft).

I to tyle! Aplikacja łącze z telefonem powinna być już skonfigurowana i działać poprawnie. Na iPhone pozwala ona odbierać połączenia, SMS-y i powiadomienia. Na Androidzie mamy dodatkowo dostęp do naszych zdjęć, a (dla niektórych urządzeń) nawet do wybranych aplikacji na telefonie.

 

Łączenie iPhone i MacBooka lub Maca poprzez sieć

Firma Apple zawsze była znana ze świetnej synchronizacji swoich urządzeń. Nie inaczej jest z iPhonem i komputerami pracującymi na MacOS. Taka para pozwala nam między innymi na: szybkie udostępnianie ekranu przy pomocy AirPlay, synchronizację schowka, czy automatyczne wysyłanie zdjęć na komputer za pomocą chmury. Aby aktywować większości z tych funkcji, wystarczy zalogować się do tego samego Apple ID na obu urządzeniach i włączyć daną opcję w ustawieniach telefonu oraz komputera.

AirDrop i Nearby Share — szybkie, bezprzewodowe udostępnianie plików

Jedną z funkcji synchronizacji komputera i iPhone od Apple jest AirDrop, czyli opcja pozwalająca na szybkie wysyłanie plików z jednego urządzenia na drugie. Aby wysłać plik za pomocą AirDrop, należy aktywować Wi-Fi oraz Bluetooth na komputerze i iPhone, włączyć AirDrop w centrum sterowania, wybrać dany plik, kliknąć ikonkę udostępniania i na liście dostępnych opcji zaznaczyć AirDrop. Potem wskazujemy tylko urządzenie, któremu chcemy wysłać plik i po chwili na ekranie ukazuje się powiadomienie, że dane są gotowe do odbioru.

Na nowszych telefonach z Androidem znajdziemy funkcję o nazwie Nearby Share/udostępnianie w pobliżu działającą na bardzo podobnej zasadzie. Pobieramy oficjalną aplikację na komputer z obsługą Bluetooth, uruchamiamy ją, wybieramy dany plik do udostępniania (na telefonie należy kliknąć ikonkę udostępniania i wybrać opcję Udostępnianie w pobliżu), po chwili urządzenia z aktywnym Nearby Share się znajdują i następuje wysłanie plików.

Obie te opcje to szybkie przesłanie plików, zrobione tak przystępnie, jak to możliwe.

 

Bluetooth jako alternatywa do kabla USB

Do połączenia komputera oraz telefonu może też oczywiście posłużyć funkcja bluetooth. Aby połączyć oba urządzenia w ten sposób:

 1. Wchodzimy do ustawień telefonu i włączamy Bluetooth.

 2. Przechodzimy do ustawień Bluetooth na komputerze i parujemy nowe urządzenie Bluetooth, czyli nasz smartfon.

 3. Znajdujemy funkcję do odbierania/wysyłania plików Bluetooth na komputerze. W systemie Windows jest to opcja "Wysyłanie lub odbieranie plików przez połączenie Bluetooth", którą znajdziemy w ustawieniach. Na MacOS jest to osobna aplikacja "Wymiana plików przez Bluetooth". Po znalezieniu poprawnej opcji wybieramy czy chcemy odebrać, czy wysłać plik.

 4. Udostępniamy plik z jednego urządzenia na drugie i czekamy na pojawienie się potwierdzania o poprawnej transmisji.

Podsumowanie

Teraz już wiecie, jak bez problemu połączyć swój smartfon z komputerem. Jeśli interesują was podobne tematy, to koniecznie sprawdźcie nasze poradniki jak podłączyć słuchawki bezprzewodowe do laptopa i jak szybko naładować telefon.

Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest Hama Polska, Poznańska 5, 62-023 Robakowo NIP 782-21-75-433, REGON 639804011 w celach związanych z wykonaniem umowy lub podjęciem działań na Państwa żądanie przed zawarciem umowy, i to na zasadach określonych w odpowiednich przepisach prawa. Przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora danych dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, lub sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Odbiorcami danych mogą być podmioty zajmujące się obsługą transakcji w ramach sklepu administratora danych. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu wykonania umowy.
Koszyk
Hama Polska Sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com