android auto

Poradniki

Jaki kabel do Android Auto wybrać? Podpowiadamy

30 sierpień 2023

 

Coraz więcej samochodów na rynku obsługuje system operacyjny od firmy Google, czyli Android Auto. System ten pozwala na podłączenie smartfona do samochodowego ekranu i wyświetlanie wszystkich aplikacji zainstalowanych na telefonie z Androidem. Wtedy na większym ekranie samochodu, możemy zrobić dokładnie to, co na smartfonie, czyli włączyć nawigację, pominąć piosenkę, czy odebrać połączenie.

Aby Android Auto zadziałał poprawnie potrzebny nam, jest telefon z systemem Android (wersja 8 i 9 wymaga pobrania aplikacji, nowsze mają funkcję Android Auto zintegrowaną w systemie), samochód/zestaw audio zgodny z Android Auto i wysokiej jakości kabel USB. Z tym ostatnim wielu użytkowników ma problem, dlatego w tym artykule podpowiemy, co powinien mieć dobry przewód USB do Android Auto.

Dlaczego wybór kabla USB ma znaczenie dla Android Auto?

Wybór odpowiedniego kabla do samochodu jest ważny przede wszystkim dlatego, że nie wszystkie przewody USB zadziałają poprawnie z systemem android Auto. Nawet gdy mamy kompatybilny smartfon oraz samochód, ale nie łączy ich dobry kabel, to mogą wystąpić problemy z połączeniem lub funkcja w ogóle nie zadziała. Przy kupnie nowego kabla, warto więc zwrócić uwagę na kilka aspektów, aby upewnić się, że nie wystąpią żadne błędy po podłączeniu smartfona do portu USB w samochodzie.

Cechy dobrego kabla do Android Auto

Jeśli chodzi o wymagania dotyczące kabla do Android Auto, to na szczęście nie są one zbyt wygórowane. Według sugestii samego Google, przewód do samochodowego systemu powinien:

  • Mieć długość mniejszą niż 1,8 m — w dłuższych przewodach wykonanych z wątpliwej jakości komponentów mogą wystąpić zakłócenia sygnału. Jeśli mamy problemy z połączeniem samochodu ze smartfonem, lepiej sięgnąć po nieco krótszy kabel.

  • Obsługiwać standard USB 2.0 lub nowszy — do Android Auto wystarczy zastosowanie kabla cechującego się prędkościami USB 2.0 (ok. 480 Mb/s). Znacząca większość kabli w sklepach z łatwością spełnia ten wymóg. Dla zapewnienia szybszego przesyłu danych polecamy wybrać sporo szybsze przewody USB 3.x (od 5 GBit/s do 20 GBit/s) lub najnowsze USB 4 (nawet do 40 GBit/s).

Poza tym należy pamiętać, że przewód do Android Auto absolutnie musi wspierać przesył danych. Na rynku znajdziemy wiele kabli, które nie mają odpowiedniej budowy i nie mogą służyć do przesyłania żadnych plików (spowodowane jest to brakiem żył/pinów odpowiedzialnych za tę funkcjonalność). Kable USB wspierające przesył danych możemy rozpoznać poprzez wypunktowane prędkości przesyłu w specyfikacji/na pudełku oraz dzięki specjalnym oznaczeniom producenta (przykładowo wszystkie kable Hama z przesyłem danych są opisane jako "data").

Rodzaje kabli USB do Android Auto

To jakiego kabla do Android Auto będziemy potrzebowali, zależy głównie od rodzaju portu naszego telefonu. Większość smartfonów kompatybilnych z Android Auto korzysta z symetrycznego gniazda USB-C. Oznacza to, że wybierając przewód do samochodu, powinniśmy zazwyczaj celować w przewody USB-C do USB-A lub USB-C do USB-C (w zależności od tego, jaki port widnieje w naszym samochodzie).

Zdarzają się, jednak przypadki, w których telefon wspierający Android Auto korzysta ze starszego portu USB o nazwie micro USB. Wówczas trzeba zainteresować się kablami micro USB do USB-A lub micro USB do USB typu C.

Jeśli nie jesteście pewni, z jakiego portu korzysta wasz smartfon i samochód, to możecie bardzo łatwo to potwierdzić poprzez zerknięcie na specyfikację urządzenia. W takich sytuacjach warto też zainteresować się przewodem/adapterem wspierającym wszystkie porty wymienione powyżej.

Kable z oplotem vs. kable płaskie: zalety i wady

Kupując kabel do smartfona, znajdziemy wiele zróżnicowanych opcji. Ostatnimi czasy największą popularnością cieszą się produkty posiadające wysokiej jakości nylonowy oplot oraz kable płaskie. Te pierwsze mają wysoką odporność na ewentualne uszkodzenie, są dość elastyczne, za to nieco ciężej wcisnąć je w ciasne miejsca. Z drugiej strony kable płaskie zmieszczą się w praktycznie każdej szczelinie, ale są nieco mniej odporne na rozerwanie. Oba rodzaje przewodów mają swoje zastosowania, ale naszym zdaniem do auta lepiej sprawdzą się kable z nieco grubszym oplotem ze wspomnianego nylonu.

Najlepsze praktyki przy wyborze kabla do Android Auto

Kabel do telefonu jest trochę, jak aparat: najlepszy jest ten, który mamy zawsze przy sobie. Przed zakupem zupełnie nowego kabla warto więc wypróbować parę przewodów leżących w domu. Samo Google potwierdza na przykład funkcjonowanie Android Auto z kablami do smartfonów Samsung. Z pewnością możemy polegać też na kablu dodawanym do urządzeń Google Pixel i innych popularnych smartfonów z wyższej półki.

Jeśli jednak kupujemy już nowy kabel, to naprawdę warto upewnić się co do 3 rzeczy: czy ma on poprawny rodzaj wtyku dla naszego smartfona i samochodu, czy na pewno pozwala na przesył danych oraz, czy pochodzi od renomowanego producenta i ma dobre opinie. To ostatnie jest szczególnie ważne, bo zapewni, że kabel podziała bezproblemowo przez bardzo długi czas.

Kable Hama kompatybilne z Android Auto

Poniżej prezentujemy dla was listę kilku kabli Hama w pełni zgodnych z funkcją Android Auto.

Kabel USB-C Hama 2.0 o długości 0,75 m

 

Nasza pierwsza propozycja to tani, lecz wytrzymały kabel, który spełnia wszystkie podstawowe wymagania Android Auto. Opisywany model wspiera zarówno przesył danych, jak i ładowanie, operuje z prędkościami USB 2.0 (480 Mb/s). Do tego, ma on odpowiednią długość 0,75 m.

Dużą zaletą tego kabla Hama jest jego gruby, gumowy oplot świadczący o wytrzymałości oraz trwałości. Użycie wysoce elastycznego materiału zapobiega łamaniu tego przewodu, dzięki czemu posłuży on w aucie przez naprawdę długi czas.

Przewód z obu stron zakończony jest wtykiem USB typu C. Jeżeli nasz samochód posiada jedynie port USB-A, to może być konieczne zastosowanie adaptera.

Kabel USB-C Hama eMarker o długości 0,8 m

 

Chcesz kupić kabel, który zapewni najwyższą jakość przesyłu danych przez kolejne kilka lat? Oto on! Kabel USB-C Hama eMarker jest trwałym przewodem wykorzystującym najnowszy standard USB 4. Pozwala to na osiągnięcie ogromnych prędkości rzędu 40 Gbit/s. Możemy więc zapomnieć o jakichkolwiek spowolnieniach/zakłóceniach przy kontakcie z naszym samochodem. Maksymalna moc ładowania też jest niczego sobie, bo wynosi 240W. Przewód wspiera najpopularniejsze technologie szybkiego ładowania, takie jak: USB Power Delivery oraz Qualcomm Quick Charge.

Kabel eMarker jest tak uniwersalny, że można go wykorzystać nawet do przesyłania obrazu 4K/8K na ekran kompatybilnego telewizora lub monitora. Nie za duża długość oraz gruby oplot to oczywiście kolejne plusy sprawiające, że to idealny kabel do auta.

Jeśli potrzebujemy nieco dłuższego przewodu o podobnej jakości, to powinniśmy zerknąć na jednometrowego brata opisywanego modelu.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł wam znaleźć idealny kabel do Android Auto. Jeśli jesteście zainteresowani innymi akcesoriami do samochodu, to zachęcamy do sprawdzenia naszego artykułu sprawdzającego, czy uchwyt magnetyczny ma wpływ na działanie telefonu.

Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest Hama Polska, Poznańska 5, 62-023 Robakowo NIP 782-21-75-433, REGON 639804011 w celach związanych z wykonaniem umowy lub podjęciem działań na Państwa żądanie przed zawarciem umowy, i to na zasadach określonych w odpowiednich przepisach prawa. Przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora danych dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, lub sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Odbiorcami danych mogą być podmioty zajmujące się obsługą transakcji w ramach sklepu administratora danych. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu wykonania umowy.
Koszyk
Hama Polska Sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com