polaczenie-android-auto-car-play

Poradniki

Jak połączyć telefon z samochodem? Poradnik

22 listopad 2023

Najnowsze technologie nie dotyczą tylko i wyłącznie smartfonów, komputerów i tabletów. Ulepszenia technologiczne pojawiają się też bowiem w innych aspektach naszego życia, takich, jak np. motoryzacja. W tym poradniku pokażemy jak krok po krok połączyć telefon z samochodem za pomocą Bluetooth i Android Auto/Apple CarPlay.

Dlaczego warto połączyć telefon z samochodem?

Połączenie telefonu z samochodem będzie służyło przede wszystkim wygodniejszemu sterowaniu funkcjami urządzenia. Po połączeniu smartfona z samochodem przez Bluetooth lub kabel USB będziemy mogli:

 • Łatwiej odbierać i prowadzić połączenia telefoniczne (nieraz samochody mają do tego dedykowany przycisk z ikoną słuchawki).
 • Szybciej przełączać muzykę.
 • Korzystać z komend asystenta głosowego (co pozwala aktywować wiele funkcji bez wypuszczania kierownicy z rąk).
 • Sprawniej używać nawigacji.
 • Oprócz tego niektóre samochody mają możliwość skorzystania z zaawansowanych funkcji Android Auto oraz Apple CarPlay. Za ich sprawą aplikacje z naszego
 • iPhone'a lub smartfona z Androidem są przenoszone prosto na ekran samochodu, co jeszcze bardziej usprawnia wszystkie wymienione wyżej czynności.
 • Pozwala to lepiej skupić się na drodze i całkowicie porzucić sprawdzanie telefonu podczas jazdy.

Jakie samochody można połączyć z telefonem?

Aby połączyć telefon z samochodem przy użyciu Bluetooth, musimy upewnić się, czy nasz samochód/system multimedialny/radio jest wyposażone w tę funkcję. Odpowiednią opcję powinniśmy znaleźć w ustawieniach urządzenia/pod jednym z przycisków w samochodzie. Często sprzęty obsługujące Bluetooth, mają na swojej obudowie małe logo z literką "B", co pozwala szybko ocenić, czy rzeczywiście ją obsługują. Jeśli mamy nieco starszy samochód, którego zestaw audio nie wspiera Bluetooth to w celu połączenia telefonu konieczne, będzie skorzystanie z akcesoriów (takich jak adapter BT podłączany do zapalniczki).

Tak, jak połączenie telefonu z samochodem przez Bluetooth wymaga... no cóż, Bluetooth, tak w przypadku Android Auto i Apple CarPlay sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Aby podłączyć telefon do auta przy pomocy jednej z tych technologii, nasze auto/zestaw w samochodzie i smartfon muszą posiadać dla niej specjalne wsparcie. Wszystkie wymagania oraz listę wspieranych urządzeń znajdziemy na zarówno na oficjalnej stronie Android Auto, jak i tej przeznaczonej dla Apple CarPlay.

Połączenie poprzez Bluetooth — krok po kroku

Aby połączyć telefon do samochodu poprzez łączność Bluetooth:

 1. Włącz Bluetooth w swoim systemie multimedialnym/samochodzie.
 2. Przejdź do ustawień telefonu i wejdź do zakładki dotyczącej ustawień Bluetooth.
 3. Uruchom Bluetooth na smartfonie, a następnie rozpocznij wyszukiwanie urządzeń w pobliżu.
 4. Znajdź i kliknij nazwę swojego samochodu/zestawu multimedialnego na liście dostępnych urządzeń. Rozpocznie to parowanie obu sprzętów.
 5. Potwierdź sparowanie, wpisując pin na ekranie w samochodzie/telefonie, jeśli jest to konieczne.

I to tyle! Po krótkiej chwili oba urządzenia połączą się, co pozwoli na skorzystanie ze wszystkich dostępnych opcji. Jeśli parowanie przebiegło poprawnie, to następnym razem do połączenia telefonu z samochodem przez Bluetooth wystarczy upewnić się, że opisywana funkcja została aktywowana na smartfonie i w aucie.

Połączenie przez USB i Apple CarPlay/Android Auto

Kiedy chcesz połączyć telefon z kompatybilnym samochodem poprzez Apple CarPlay lub Android Auto wystarczy, że podłączysz telefon do wejścia USB w Aucie za pomocą dedykowanego kabla. Zaraz po tym na ekranie samochodu wyświetlą się twoje aplikacje, co pozwoli na ich łatwe użytkowanie.

Niektóre zestawy z Apple CarPlay i Android Auto obsługują też bezprzewodową komunikację. Aby z niej skorzystać, należy:

 • W przypadku Apple CarPlay: podłączyć telefon kablem USB, a następnie potwierdzić komunikat na ekranie iPhone. Jeżeli nasz samochód nie ma portu USB, to powinniśmy włączyć Wi-Fi w telefonie, nacisnąć przycisk poleceń głosowych na kierownicy i przejść do dedykowanej sekcji CarPlay w ustawieniach systemu iOS.
 • W przypadku Android Auto: włączyć Wi-FI i połączyć telefon z samochodem za pomocą Bluetooth — dokładnie tak, jak w instrukcji powyżej.

Jak połączyć telefon z autem — Możliwe problemy

Podczas łączenia telefonu z autem możesz spotkać się z kilkoma problemami. Najczęstsze z nich to:

 • Brak kompatybilności z systemem Android Auto/Apple Car Play — Bez pełnego wsparcia dla Android Auto i Apple CarPlay opisywane funkcje nie będą działać. W przypadku telefonu z Androidem wymagania obejmują: system w wersji 8.0 lub nowszy (kabel) bądź Android 11.0 + Wi-Fi 5 GHz (bezprzewodowo). Urządzenia od Apple muszą mieć iOS w 13/nowszy. Oprócz tego samochód musi znajdować się na liście kompatybilności, o czym wspominaliśmy wyżej.
 • Słabej jakości kabel USB — Często błędy z systemami Android Auto i Apple CarPlay wynikają z niskiej jakości zastosowanego kabla. Warto użyć innego kabla, aby wykluczyć taką możliwość. Więcej na ten temat dowiecie się z naszego poradnika zatytułowanego jaki kabel do Android Auto wybrać.
 • Nieaktualne oprogramowanie na telefonie/w samochodzie — Czasami to nieaktualne oprogramowanie będzie powodem błędów występujących przy połączeniu telefonu z samochodem. Warto sprawdzić dostępne aktualizacje na obu urządzenia i spróbować ponownie po ich zainstalowaniu.
 • Błędy występujące przy parowaniu Bluetooth lub z innymi funkcjami — Przy parowaniu Bluetooth/łączeniu telefonu z samochodem za pomocą kabla mogą pojawić się losowe problemy z połączeniem. Spróbuj manualnie zresetować telefon oraz zestaw multimedialny w samochodzie i jeszcze raz podejmij próbę połączenia.

Mamy nadzieję, że ten poradnik pomógł wam w połączeniu smartfona z samochodem. Aby dowiedzieć się więcej na temat technologii, koniecznie sprawdźcie pozostałe artykuły na naszym blogu!

Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest Hama Polska, Poznańska 5, 62-023 Robakowo NIP 782-21-75-433, REGON 639804011 w celach związanych z wykonaniem umowy lub podjęciem działań na Państwa żądanie przed zawarciem umowy, i to na zasadach określonych w odpowiednich przepisach prawa. Przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora danych dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, lub sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Odbiorcami danych mogą być podmioty zajmujące się obsługą transakcji w ramach sklepu administratora danych. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu wykonania umowy.
Koszyk