Prezenty na Dzień Ojca 2024 z kodem rabatowym do -40%!

szybkie ładowanie (2)

Poradniki

Jak szybko naładować telefon?

03 sierpień 2023

Nasza codzienność pędzi coraz szybciej. Coraz więcej mamy obowiązków, a dzięki technologii coraz więcej możemy wykonać zadań. Wykorzystując innowacje technologiczne w dziedzinie ładowania jesteśmy w stanie wszystkie swoje mobilne narzędzia mieć zawsze w pogotowiu. Szybkie naładowanie telefonu to jedno z wielu udogodnień, które dostarcza nam współczesna technologia. Dzięki odpowiednim działaniom i wykorzystaniu odpowiednich rozwiązań można przyspieszyć ładowanie telefonu i cieszyć się dłuższym czasem pracy na naładowanej baterii.

Zrozumienie podstaw ładowania telefonu

Obecnie ładowanie smartfonu staje się rutynową czynnością - bez zastanawiania się automatycznie podłączamy ładowarkę przewodową lub korzystamy z ładowania bezprzewodowego i gotowe! Chcemy, aby ten proces był jak najszybszy i najbardziej efektywny, tak byśmy po chwili mogli kontynuować korzystanie z naszego telefonu. Jednak kilka lat temu wyglądało to inaczej - ładowanie telefonu zajmowało więcej czasu, a często martwiliśmy się, kiedy najlepiej podłączyć ładowarkę, aby nie uszkodzić akumulatora. Zastanawialiśmy się, czy krótkie doładowanie będzie bezpieczne, czy może lepiej poczekać, aż bateria całkowicie się rozładuje.

Na szczęście producenci smartfonów stale doskonalą swoje konstrukcje, aby akumulatory były bardziej wydajne, by czas ładowania był coraz krótszy, a smartfony dalej działały. Dzięki temu możemy teraz cieszyć się łatwiejszym i bardziej komfortowym korzystaniem z naszych telefonów. Za producentami telefonów podążają również producenci certyfikowanych i oryginalnych akcesoriów: ładowarek i kabli pracując nad najbardziej efektywnymi rozwiązaniami, procesorami, które skomunikują się ze smartfonem następnie dobiorą odpowiedni prąd ładowania oraz zainterweniują w momencie gdy pojawi się nieoczekiwany błąd.

Ładowanie telefonu to skomplikowany proces elektryczny. Nie będziemy w tym artykule oczywiście prezentować jego przebiegu. W skrócie rzecz ujmując ładowanie telefonu to proces dostarczania energii elektrycznej do akumulatora lub baterii w urządzeniu w celu zasilenia go i utrzymania jego działania. W większości przypadków telefony komórkowe korzystają z litowo-jonowych (Li-Ion) lub litowo-polimerowych (Li-Po) akumulatorów, które są najczęściej stosowane ze względu na ich pojemność, wydajność i niską tendencję do efektu pamięci.

Ładowanie telefonu odbywa się poprzez podłączenie urządzenia do źródła zasilania, takiego jak gniazdko elektryczne lub port USB, za pomocą kabla ładowania. Istnieją różne sposoby ładowania telefonów, a oto kilka z nich:

Ładowanie przewodowe: To standardowa metoda ładowania, w której podłączasz telefon do gniazdka elektrycznego lub portu USB przy użyciu kabla ładowania. Wtyczka od strony telefonu jest zwykle standardowego typu, takiego jak USB Type-A, USB Type-C lub Lightning (w przypadku urządzeń Apple). Drugi koniec kabla może mieć różne wtyczki w zależności od źródła zasilania.

Ładowanie bezprzewodowe: Ta technologia umożliwia ładowanie telefonu bez konieczności podłączania kabla. Telefon musi być kompatybilny z technologią ładowania bezprzewodowego, a do ładowania używane są specjalne ładowarki indukcyjne lub podkładki. Telefon jest umieszczany na ładowarce bezprzewodowej, a energia jest przesyłana przez indukcję magnetyczną do akumulatora.

Optymalizacja ustawień telefonu

Producenci zarówno telefonów jak i ładowarek, czy kabli udoskonalają swoje produkty wyposażając je w nowoczesne chipsety pozwalające na dobór odpowiednich parametrów ładowania, prądu, czy mocy. Dodatkowo posiadają również szereg zabezpieczeń by chronić baterię przed przepięciem, przeładowaniem, czy nadmiernym przegrzaniem. To bardzo istotne rozwiązania, ponieważ jeszcze kilka lat temu należało pamiętać by nie przeładować baterii, by pilnować aby telefon podczas ładowania nadmiernie się nie rozgrzał. Mimo tych wszystkich rozwiązań warto również pamiętać, aby w samym telefonie również wprowadzić optymalizację ustawień by zwiększyć wydajność ładowania. Wystarczą proste triki. Oto kilka z nich:

Używaj oryginalnych lub sprawdzonych akcesoriów: korzystaj z oryginalnych ładowarek i kabli dostarczonych przez producenta telefonu lub zaufanych firm, które są zgodne z Twoim urządzeniem. Nieoryginalne akcesoria mogą nie zapewniać odpowiedniego napięcia lub mocy, co może wpłynąć na wydajność ładowania i bezpieczeństwo.

Wyłącz urządzenie podczas ładowania: jeśli to możliwe, wyłącz telefon podczas ładowania. W ten sposób ograniczysz jego aktywność, co przyspieszy proces ładowania. Ewentualnie włącz tryb samolotowy jeśli nie chcesz całkowicie wylosowywać się z urządzenia.

Unikaj ekstremalnych temperatur: nie ładuj telefonu w miejscach o wysokich temperaturach (np. na słońcu) ani w bardzo zimnych warunkach. Wysokie temperatury mogą wpłynąć na żywotność baterii, a niskie mogą spowolnić ładowanie.

Wyłącz aplikacje i funkcje zbędne: przed rozpoczęciem ładowania wyłącz aplikacje, które nie są aktualnie używane, a także funkcje, takie jak Bluetooth, Wi-Fi, GPS i automatyczna synchronizacja, które zużywają energię.

Nie rozładowuj baterii do zera: staraj się nie doprowadzać do całkowitego rozładowania baterii, ponieważ regularne głębokie rozładowania mogą wpłynąć negatywnie na żywotność akumulatora. Stosuj częste, ale krótkie doładowania.

Unikaj korzystania z telefonu podczas ładowania: jeśli to możliwe, ogranicz korzystanie z telefonu podczas ładowania. Aktywne korzystanie z urządzenia może wpłynąć na wydajność ładowania i generować ciepło, co może być szkodliwe dla akumulatora.

Wyłącz szybkie ładowanie, jeśli nie jest potrzebne: choć szybkie ładowanie jest wygodne, niektóre telefony pozwalają na wyłączenie tej opcji, co może pomóc w delikatniejszym ładowaniu akumulatora.

Aktualizuj oprogramowanie: regularnie aktualizuj oprogramowanie telefonu do najnowszej wersji, ponieważ producenci mogą wprowadzać optymalizacje związane z zarządzaniem energią i wydajnością ładowania.

Wybór odpowiedniej ładowarki

Wybór odpowiedniej ładowarki oczywiście jest kluczowy dla szybkiego ładowania telefonu. Cały proces sprowadza się do dobrze dobranych parametrów elektrycznych: mocy i napięcia.

Aby dobrze dobrać ładowarkę do telefonu warto rozważyć kilka podstawowych zasad:

Parametry ładowarek mogą być naprawdę różne. Zatem w pierwszej kolejności warto sprawdzić specyfikacje ładowania telefonu. Takie informacje znajdują się w instrukcji obsługi telefonu. Istotnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności jest maksymalny prąd ładowania (wyrażony w amperach) oraz napięcie (wyrażone w woltach).

Rozważając wybór ładowarki sieciowej opłaca się zainwestować w markowe produkty od renomowanych producentów, które są zaprojektowane zgodnie z normami bezpieczeństwa.

Kolejnym ważnym punktem jest uwzględnienie rodzaju złącza ładowania. Istnieje wiele różnych rodzajów złączy ładowania, takich jak złącze USB, USB-C, Lightning itp. Upewnij się, że wybierasz ładowarkę, która jest kompatybilna z złączem ładowania Twojego telefonu.

Zwróć uwagę na moc ładowarki: możesz zdecydować się na ładowarkę o większej mocy, jeśli chcesz szybko ładować telefon. Niektóre telefony obsługują technologie szybkiego ładowania, takie jak Qualcomm Quick Charge lub USB Power Delivery. W takim przypadku, upewnij się, że ładowarka jest zgodna z wymaganiami Twojego telefonu.

Bezpieczeństwo: parametry ładowarki to nie wszystko. Przy doborze ładowarki warto zwróć uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa, takie jak CE, FCC lub RoHS, które potwierdzają, że produkt spełnia odpowiednie standardy przyjęte w Unii Europejskiej.

Ładowanie telefonu w trybie szybkiego ładowania

Obecnie wielu producentów oferuje tzw. szybkie ładowanie telefonu, które umożliwia technologia zastosowana zarówno w aparacie jak i w ładowarce. Te technologie zwykle wymagają odpowiednich ładowarek i kabli, które są w stanie dostarczyć większą moc.

Ładowanie przez USB Power Delivery (USB PD): USB PD to standard umożliwiający szybkie ładowanie za pomocą portu USB Type-C. Dzięki tej technologii możliwe jest ładowanie telefonu, ale również innych urządzeń zgodnych z tym standardem, takich jak laptopy czy tablety. W przypadku niektórych ładowarek można osiągnąć stan naładowania baterii do 60% przez 30 min.

Obok Power Delivery popularną technologią szybkiego ładowania jest Quick Charge - zaawansowany system szybkiego ładowania opracowany przez firmę Qualcomm. Ma on na celu umożliwienie szybszego i bardziej wydajnego ładowania urządzeń mobilnych podobnie jak PD.

Do głównych cech technologii Quick Charge należy zaliczyć: szybsze ładowanie, dzięki zastosowaniu odpowiednich protokołów i algorytmów, urządzenia z obsługą Quick Charge mogą być ładowane znacznie szybciej w porównaniu z tradycyjnymi metodami ładowania. Kolejną zaletą jest kompatybilność wsteczna - Urządzenia z obsługą Quick Charge są zazwyczaj kompatybilne z różnymi standardami ładowania, co oznacza, że mogą być ładowane za pomocą zwykłego ładowarki USB, jeśli nie ma dostępnej ładowarki Quick Charge.

W przypadku Quick Charge istotne jest również inteligentne zarządzanie energią. Quick Charge może dostosować napięcie i prąd ładowania w czasie rzeczywistym, aby zoptymalizować proces ładowania i zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu urządzenia.

Na koniec warto zaznaczyć, że technologia Quick Charge jest wyposażona w różne zabezpieczenia, takie jak przeciążenie, przegrzanie i przeciążenie prądu, aby zapewnić bezpieczne ładowanie urządzeń.

Zastosowanie trybu oszczędzania energii

Jednym z istotnych parametrów, które mają wpływ na ładowanie jest tryb oszczędności energii. To funkcja dostępna w większości współczesnych urządzeń mobilnych, takich jak smartfony, tablety, laptopy i niektóre aparaty fotograficzne. Głównym celem trybu oszczędzania energii jest wydłużenie czasu pracy na baterii poprzez ograniczenie niektórych funkcji urządzenia, które zużywają dużo energii. Najczęściej dzieje się to przez ograniczenie lub uśpienie aplikacji w tle. Jednym z głównych czynników mających wpływ na zużycie energii jest jasność ekranu. Tryb oszczędzania energii może automatycznie dostosowywać jasność ekranu, co przekłada się na zużycie baterii.

Jak uniknąć przegrzania telefonu podczas ładowania? Wyłącz telefon

Kontrola temperatury telefonu podczas ładowania jest bardzo ważna. Przegrzanie może negatywnie wpłynąć na żywotność baterii i ogólną wydajność urządzenia. Wszystkie ładowarki z oferty Hama posiadają również wbudowany chipset, który kontroluje temperaturę ładowania automatycznie i w przypadku problemów zainterweniuje. Podobnie rzecz ma się w przypadku przepięcia lub przeładowania. Nie musimy się już martwić, że telefon zbyt długo jest podłączony do ładowarki. W tym wypadku również odpowiedni chipset przerwie proces ładowania.

Wracając do kwestii przegrzewania się smartfona podczas ładowania można również samodzielnie wpłynąć na zminimalizowanie ryzyka przegrzania się telefonu. Ważnym punktem jest używanie certyfikowanych i dobrych jakościowo ładowarek wyposażonych właśnie w systemy zapobiegania przegrzania, przeładowania i przepięcia. Następnie warto wziąć pod uwagę, że korzystanie z telefonu podczas ładowania również może wpłynąć na wydzielanie ciepła. Ponadto telefon powinien znajdować się podczas ładowania w miejscu o umiarkowanej temperaturze. Zostawienie telefonu w nagrzanym samochodzie podczas ładowania może negatywnie wpływać na jego akumulator. Istotną sprawą jest również utrzymanie czystości portu ładowania. Gniazdo usb powinno być czyste bez zabrudzeń aby wszystkie styki były wolne i dobrze spasowane. Warto również pamiętać, że regularne aktualizacje systemu operacyjnego mogą zawierać optymalizacje i poprawki, które wpłyną na wydajność i zarządzanie energią telefonu.

Co robić, gdy telefon nie chce się naładować?

Każdy smartfon to jednak tylko urządzenie, które może w każdej chwili ulec uszkodzeniu. Jeśli twój telefon nie chce się naładować, jest to frustrująca sytuacja, ale istnieje kilka kroków, które można podjąć, aby zdiagnozować i spróbować rozwiązać problem.

W pierwszej kolejności należy upewnić się, że użyta została oryginalna lub wysokiej jakości ładowarka i kabel USB, które są kompatybilne z telefonem. Niskiej jakości akcesoria mogą powodować problemy z ładowaniem. Następnie należy sprawdzić, czy port ładowania jest czysty i wolny od kurzu. Można go oczyścić delikatnie szczoteczką lub nadmuchem powietrza. Jeśli to nie poskutkuje można spróbować podłączyć ładowarkę do innego gniazdka 230V.

W kolejnym kroku sprawdź, czy telefon reaguje na podłączenie do ładowarki poprzez wyświetlanie ikony ładowania lub innych wskaźników, które świadczą o ładowaniu. Możesz także spróbować włączyć telefon, aby zobaczyć, czy reaguje na przyciski zasilania.

W niektórych sytuacjach pomocne jest też wykonanie miękkiego resetu telefonu, przytrzymując przycisk zasilania przez około 10-15 sekund, aż telefon się wyłączy. Następnie należy ponownie go włączyć. To może rozwiązać problemy programowe, które wpływają na ładowanie.

Niekiedy kłopoty z aktualizacją oprogramowania mogą powodować problemy z ładowaniem. Wystarczy sprawdzić, czy w telefonie jest zainstalowana najnowsza wersja systemu operacyjnego i aplikacji. Czasami aktualizacje oprogramowania mogą rozwiązać problemy z ładowaniem.

Jeśli żaden z powyższych kroków nie pomógł, zalecamy wizytę w autoryzowanym serwisie producenta telefonu. Mogą przeprowadzić dokładniejszą diagnozę i naprawę ewentualnych usterek.

Jeśli telefon nadal nie chce się naładować pomimo podjęcia powyższych kroków, ważne jest, aby unikać prób rozwiązywania problemu samodzielnie, które mogą narazić urządzenie na większe uszkodzenia. W takiej sytuacji najlepiej skonsultować się z profesjonalnym serwisem, aby uzyskać fachową pomoc.

 

Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest Hama Polska, Poznańska 5, 62-023 Robakowo NIP 782-21-75-433, REGON 639804011 w celach związanych z wykonaniem umowy lub podjęciem działań na Państwa żądanie przed zawarciem umowy, i to na zasadach określonych w odpowiednich przepisach prawa. Przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora danych dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, lub sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Odbiorcami danych mogą być podmioty zajmujące się obsługą transakcji w ramach sklepu administratora danych. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu wykonania umowy.
Koszyk
Hama Polska Sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com