ergonomia stanowiska pracy

Poradniki

Ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze. Na co zwrócić uwagę? Odpowiadamy!

18 październik 2022

Praca to jedna z najważniejszych aktywności w życiu człowieka. Praca na pełen etat pochłania ogromną część czasu, jaką każdy z nas dysponuje w ciągu doby. Zdarza się także coraz częściej, że nasza praca nie kończy się po 8 czy 12 godzinach, ale przedłuża się także w trakcie pobytu w domu.

W niektórych zawodach czy prowadząc własną działalność gospodarczą praca przez większą część doby staje się koniecznością. Warto więc odpowiednio przygotować sobie miejsce pracy, aby podczas wytężonego wysiłku zagospodarować sobie odpowiednią przestrzeń, która pozwoli się skupić i komfortowo pracować. Ergonomia stanowiska pracy jest bardzo ważna, aby zachować efektywność pracy i cieszyć się dobrym zdrowiem na dłużej.

Ergonomia pracy - podstawowe informacje

Zasady ergonomii pracy powinny być jednymi z głównych założeń podczas planowania pracy w przestrzeni biurowej czy home office. Na ergonomię pracy składają się elementy takie jak dobrze zaaranżowana przestrzeń w postaci np. dostępu do odpowiedniej ilości świtała, niezbędna ilość miejsca przy każdym biurku, postawienie ścianek wyciszających czy odpowiednio dobrane meble biurowe jak i akcesoria elektroniczne. Należy przy tym pamiętać, że każdy pracownik jest inny, dlatego wysokość biurka czy fotela biurowego należy dopasować do wzrostu każdej osoby.

Podczas pracy przy komputerze bardzo ważne jest odpowiednie oświetlenie stanowiska pracy, aby nie doprowadzić do uszkodzenia wzroku. Ponadto blat biurka powinien być na tyle duży, aby komfortowo zmieścił się na nim komputer i pozostałe akcesoria. Monitor powinien zostać ustawiony pod odpowiednim kątem. Ponadto warto wybierać urządzenia najwyższej klasy, które emitują jak najmniej niebieskiego światła. Oprócz skonfigurowanego ekranu ważne są jeszcze takie akcesoria jak odpowiednio dobrane myszki komputerowe, klawiatura, ładowarka indukcyjna, słuchawki bezprzewodowe z mikrofonem itd. Warto korzystać z niestandardowych rozwiązań i np. postawić na ergonomiczne myszki, które zdecydowanie różnią się kształtem od tych standardowych. Pionowa myszka zdecydowanie lepiej oddaje naturalne ułożenie dłoni oraz nadgarstka, co sprawia, że nawet wielogodzinna praca przy komputerze może być bardzo wygodna.

Czym charakteryzuje się ergonomiczne stanowisko pracy?

Ergonomiczne stanowisko pracy powinno sprawiać, że nawet wielogodzinne siedzenie przy biurku nie będzie problemem. Podczas planowania stanowiska pracy każdego pracownika w przyjaznym miejscu pracy należy zadbać także o takie aspekty jak odpowiednio dopasowana temperatura, dopływ światła dziennego, względna cisza, odpowiednia ilość miejsca, wyposażenie wysokiej klasy czy dostęp do zaplecza socjalnego i wody pitnej dla każdej osoby. Przestrzeganie zasad ergonomii bardzo szybko się zwraca w postaci większego zaangażowania pracowników i lepszych wyników. Przyjaznemu stanowisku pracy sprzyja także możliwość personalizacji np. przyniesienia ulubionych zdjęć czy pozostawienie własnych bibelotów.

Ergonomia komputerowych stanowisk pracy - co należy wiedzieć?

Według badań nawet 40% pracowników biurowych uskarża się na regularne występowanie bólu pleców. To ogromna liczba, która z pewnością nie sprzyja utrzymaniu wydajności pracy i zapewnieniu niezbędnego komfortu. Ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze powinno charakteryzować się odpowiednią odległością oczu pracownika od monitora, możliwością wygodnego oparcia łokci o blat biurka i stóp o podłogę, a także możliwością regulacji wysokości blatu biurka, siedziska fotela oraz kąta odchylenia oparcia. Spędzanie wielu godzin w niedogodnej pozycji sprzyja bólowi pleców, karku, a także występowaniu bólu głowy, znużenia i zmęczenia. Praca przy komputerze w niedogodnej pozycji szybciej się nudzi, a także wpływa na spadek zaangażowania. Dobrze zorganizowane stanowisko pracy zachęca do wytężonego wysiłku i sprzyja powstawaniu nowych pomysłów i kreatywności.

Zasady higieny pracy warto wprowadzić jak najszybciej, aby zyskać zaufanie i przychylność pracowników. Ergonomia pracy może obejmować także kreatywne zagospodarowanie przestrzeni np. dzięki muralom czy wprowadzeniu pozytywnych kolorów.

Jakie sprzęty i urządzenia są niezbędne w ergonomicznym miejscu pracy?

Jeśli mowa o ergonomii stanowiska pracy, to warto poznać dwa dodatkowe pojęcia. Ergonomia koncepcyjna obejmuje dostosowanie maszyn pod potrzeby pracowników już na etapie ich tworzenia, z kolei ergonomia korekcyjna zakłada analizę stanowisk pracy, tak aby móc je dostosować do potrzeb konkretnych pracowników. Aby dobrze pracować, warto wyposażyć biuro w odpowiednie meble biurowe - odpowiednio duże biurka i wygodne fotele, ale także regały czy stoliki, które pozwolą na wygodną segregację dokumentów czy optymalne rozmieszczenie urządzeń biurowych takich jak drukarki czy skanery.

Samopoczucie pracowników jest bardzo ważnym elementem wpływającym na wydajność firmy. Warto więc zadbać o nich poprzez odpowiedni komfort pracy. Ergonomia pracy jest jednym z czynników, który zdecydowanie wpływa na wyniki wszystkich osób i pozwala na kreatywną i wydajną pracę.

Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest Hama Polska, Poznańska 5, 62-023 Robakowo NIP 782-21-75-433, REGON 639804011 w celach związanych z wykonaniem umowy lub podjęciem działań na Państwa żądanie przed zawarciem umowy, i to na zasadach określonych w odpowiednich przepisach prawa. Przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora danych dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, lub sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Odbiorcami danych mogą być podmioty zajmujące się obsługą transakcji w ramach sklepu administratora danych. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu wykonania umowy.
Koszyk
Hama Polska Sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com