20% rabatu na pierwsze zamówienie!
Dołącz do newslettera i zrób zakupy za dowolną kwotę, aby otrzymać rabat.
Uchwyt na telefon to bardzo praktyczne rozwiązanie dla osób, które często są w drodze. Sprawdzą się szczególnie wśród handlowców, przedstawicieli firm, dyrektorów i managerów, którzy jednocześnie podczas podróży pragną zachować kontakt ze światem, dzięki dostępności w pobliżu telefonu komórkowego. Wykorzystując uchwyt na telefon można jednocześnie prowadzić samochód i zerkać na telefon, prowadzić przy użyciu mapy lub nawiązywać połączenia głosowe.
Uchwyty na telefon są na tyle uniwersalne, że można je dostosować do praktycznie każdego smartfona. Uchwyty mocowane są z boku przedniej szyby lub na jej środku, co pozwala na spokojne spoglądanie na ekran podczas jazdy. Uchwyty na telefon są bardzo praktyczne i niezawodne. W zależności od przeznaczenia danego uchwytu możemy z niego korzystać podczas jazdy autem lub poruszania się rowerem.
Zobacz również szeroką ofertę kabli USB do smartfonów >>
Uchwyty do telefonów marki Hama mogą posłużyć zarówno osobom, które często korzystają z samochodu, jak i roweru. Uchwyty Hama posiadają bardzo praktyczne rozwiązania. Niektóre modele wyposażone są w specjalny uchwyt, który zwalnia szczeki podtrzymujące smartfona. Dzięki niemu możemy szybko uwolnić telefon z uchwytu. Funkcja ta pozwala również na szybkie ponowne umieszczenie telefonu w uchwycie – po odłożeniu telefonu szczeki podtrzymujące same dostosują swoją szerokość do naszego smartfona. Oprócz tego uchwyt można dostosować dokładnie do naszych preferencji, dzieje się tak dzięki kulowemu przegubowi który może obracać się w 360 stopniach. Możliwe jest również ustawienie odpowiedniego kąta nachylenia telefonu dostosowanego do indywidualnych preferencji użytkownika.
Uchwyt Hama można przymocować do przedniej szyby samochodu, zaś w przypadku roweru stabilnie umieścić go na kierowniku, dzięki zaciskowi i śrubie blokującej. Niekiedy za uchwyt mogą posłużyć również indukcyjne ładowarki, które mocuje się w tym samym miejscu co tradycyjne uchwyty. Producent Hama udziela 2-letniej gwarancji na swoje uchwyty do telefonów do samochodu i roweru.
Uchwyty można podzielić co najmniej pod kilkoma kątami. Można dokonać podziału ze względu na system mocowania uchwytu, jego rodzaj czy przeznaczenie i tak dostępne są:
a także:
W samochodach wyróżnić można jeszcze uchwyty mocowane do kratki wentylacyjnej, na przednią szybę i do kierownicy. Z kolei uchwyty rowerowe montuje się zwykle na kierownicy, jednak one także mają różne systemy mocowania np. za pomocą rzepów, silikonowych pasków, systemu klikowego i obejmy.
Uchwyt samochodowy to jedno z najczęściej wybieranych akcesoriów dla kierowców. Uchwyty w autach stały się tak popularne jak same smartfony bez których praktycznie nikt nie może się obejść. Z telefonów korzystają już najmłodsze dzieci, a także osoby starsze - fani gadżetów, jak i osoby, które posiadają telefon tylko ze względu na aspekty praktyczne. Jeszcze inną grupą posiadaczy telefonów są aktywni kierowcy. Obecnie smartfon praktycznie każdej osobie siadającej za kółko może posłużyć jako darmowa nawigacja. W najnowszych samochodach nawigacja dostępna jest jako standard wyposażenia, jednak osoby, które posiadają starsze modele pojazdów muszą sobie radzić w inny sposób. W tym celu projektowano niegdyś specjalne urządzenia będące nawigacją - dziś jednak można śmiało powiedzieć, że smartfony praktycznie wyparły je z rynku ze względu na swoją uniwersalność. Smartfon nie dość, że bardzo dobrze sprawdza się jako nawigacja, to jeszcze jest multimedialnym centrum rozrywki, telefonem, urządzeniem ułatwiającym pracę itd. Dlatego większość kierowców zamiast kupować oddzielne urządzenie w postaci nawigacji stawia na wykorzystanie telefonu jako przewodnika podczas trasy.
Aby jednak móc wygodnie korzystać z telefonu niezbędne jest posiadanie specjalnego uchwytu, który zapewni bezpieczeństwo na drodze i sprawi, że telefon będzie w zasięgu ręki kierowcy, aby ten mógł go wygodnie obsługiwać. Dostępne są najróżniejsze rodzaje uchwytów samochodowych dla kierowców, w tym:
W sklepie można także znaleźć podział uchwytów ze względu na ich miejsce zamocowania np. uchwyty na kierownicę, uchwyty umieszczane na desce rozdzielczej, uchwyty do kratki nawiewu, uchwyty na przednią szybę samochodu. Jak widać wybór jest naprawdę duży.
Po wyborze odpowiedniego rodzaju uchwytu dla kierowcy nadchodzi bardzo ważny moment montażu. Zanim jednak do niego przystąpimy warto zapoznać się z instrukcją obsługi i dokładnie obejrzeć montowany uchwyt. Warto wcześniej sprawdzić, w jaki sposób dokładnie uchwyt się otwiera i zamyka. Warto wcześniej także przyłożyć uchwyt w planowane miejsce mocowania, może bowiem okazać się, że osoby wyższe czy z większym zasięgiem rąk potrzebują nieco go od siebie odsunąć, aby móc wygodnie z niego korzystać. Zwykle uchwyt mocowany jest po prawej stronie, jednak w przypadku osób leworęcznych konieczny może okazać się montaż po lewej stronie od kierownicy. Warto także przyłożyć telefon do uchwytu i sprawdzić czy dobrze go trzyma. Większość uchwytów została zaprojektowana na tyle uniwersalnie, aby móc dopasować się do praktycznie każdego telefonu. Problem może pojawić się jedynie w przypadku smartfonów o niestandardowych rozmiarach np. ponadprzeciętnie dużym ekranie, dlatego w przypadku takich telefonów warto wcześniej dowiedzieć się czy będzie on pasował do konkretnego uchwytu lub czy nie będzie zasłaniał drogi kierowcy.
Mocowanie uchwytu w dużej mierze zależy od jego rodzaju. Uchwyty na kratkę wentylacyjną są jednymi z najłatwiejszych do zamontowania w telefonie. Z przodu mają powierzchnię do której będzie przylegał telefon z drugiej zaś wąski uchwyt, który z jednej strony będzie musiał złapać fragment kratki, z drugiej zaś często specjalną stopkę, aby cały uchwyt nie upadał i był podtrzymywany na odpowiedniej wysokości. Uchwyt na kratkę powinien być dopasowany w zależności od preferencji kierowcy - można umieścić go zarówno na bliższej lewej kratce, jak i dalszej prawej. Uchwyty mają możliwość obracania głowicy pod różnym kątem, dlatego telefon nie będzie zamocowany na wprost, ale można będzie go swobodnie obrócić w stronę osoby, która kieruje pojazdem.
Innym rodzajem uchwytu jest ten przeznaczony na przednią szybę. Z jednej strony dla wielu osób wydaje się on doskonałym rozwiązaniem, inne zaś mogą obawiać się, że uchwyt i zamieszczony na nim telefon będą zasłaniać drogę. Dlatego właśnie telefon najczęściej montuje się na środku przedniej szyby. Tego typu uchwyt ma zazwyczaj dłuższe ramię, dzięki czemu kierowca nie musi za bardzo się pochylać, aby móc korzystać z zawieszonego telefonu. Uchwyt z jednej strony trzyma telefon, z drugiej zaś ma specjalną przyssawkę, która doskonale przylega do szyby. Przyssawka uniemożliwia przesuwanie się uchwytu czy jego odpadnięcie. Jeśli zaś chcemy zdemontować uchwyt z przyssawką to nie należy bać się o pozostawienie śladów na szybie. Przyssawkę można bardzo łatwo usunąć jedynie odpowiednio chwytając za nią.
Dostępne są jeszcze uchwyty umieszczane na desce rozdzielczej. Zwykle mają one formę kawałka wyginającego się, gumowatego materiału, który przykleja się do deski rozdzielczej w zasięgu ręki kierowcy. Tego rodzaju uchwyty do deski rozdzielczej nazywa się czasami gekonami, bo przyklejają się one do niej bez żadnego problemu, a także trzymają telefon stabilnie bez żadnych dodatkowych mocowań.
W polskim prawie drogowym zabronione jest korzystanie z telefonu podczas jazdy samochodem o czym powinien wiedzieć każdy kierowca. Aby więc uniknąć mandatu i nie stwarzać niebezpieczeństwa na drodze najlepiej jest korzystać z zestawu głośnomówiącego lub uchwytu do telefonu i rozmów za pośrednictwem głośnika. W trakcie prowadzenia rozmów telefonicznych w aucie i tak należy w głównej mierze skupiać się na drodze i ograniczyć je do minimum. Trudno to jednak zrobić w przypadku zawodowych kierowców czy osób których praca polega na jeździe przez wiele godzin i odbieraniu telefonów przez klientów. W tym celu powstały właśnie uchwyty na telefon, aby zapewnić bezpieczeństwo i maksymalny komfort kierowcom.
Wsiadając do auta zanim jeszcze umieści się telefon w uchwycie warto ustawić wszystkie pożądane funkcje, w tym docelowe miejsce trasy czy jasność ekranu, aby później móc spokojnie prowadzić auto i nie zajmować się ustawieniami telefonu. Uchwyt na telefon także powinien być od razu stabilnie zamocowany, aby np. nie chwiał się i nie opadał w trakcie jazdy. Wszystkie zbędne ruchy, w tym regulację uchwytu czy zmianę jego pozycji najlepiej jest wykluczyć w trakcie jazdy.
Uchwyt samochodowy swobodnie może jednocześnie pełnić funkcję ładowarki. Uchwyt na telefon z ładowarką indukcyjną to coraz częściej standard, który można wykorzystać na własne potrzeby lub nie. Aby móc ładować telefon za pomocą takiego uchwytu należy jednak posiadać smartfona, który umożliwia ładowanie indukcyjne. Warto wiec wcześniej wiedzieć czy posiadany smartfon jest wyposażony w taką funkcję. Ładowanie indukcyjne niczym nie różni się od standardowego ładowania - wymaga jedynie uruchomienia silnika samochodu i dodatkowego kabla, który zostanie włożony do gniazda zapalniczki w samochodzie lub specjalnego adaptera z portem USB.
Jeśli telefon nie jest odgórnie wyposażony w opcję indukcyjnego ładowania to można kupić specjalny pokrowiec lub wkładkę, która to umożliwi. Ładowanie indukcyjne odbywa się poprzez specjalne zwoje, które są obecne w ładowarce samochodowej i telefonie. Możliwość jednoczesnego korzystania z telefonu, jak i jego ładowania w trakcie jazdy pozwala na zapewnienie sobie zawsze pełnej baterii smartfona i kontakt z bliskimi.
W przypadku najnowszych telefonów uchwyty posiadające indukcję są szczególnie poszukiwane na rynku. Smartfony mają coraz bardziej pojemne baterie, jednak po całym dniu jazdy z pewnością bateria znacznie się wyczerpie. Rozwiązaniem jest więc połączenie uchwytu samochodowego z ładowarką indukcyjną.
Kolejną gamą dostępnych w sklepach uchwytów są uchwyty przeznaczone na rowery. Obecnie coraz więcej osób oprócz korzystania z samochodu chętnie przesiada się także na rower. To dobra alternatywa szczególnie w miastach, gdzie odległości nie są stosunkowo duże, a dodatkowo można zaoszczędzić czas dzięki unikaniu korków. Ponadto jazda na rowerze może być zdrowa i przyjemna, co dodatkowo zachęca do podróżowania za pomocą jednośladów. Użytkownicy rowerów nie chcą przy tym jednocześnie rezygnować z możliwości korzystania z telefonu, jednak podczas jazdy na rowerze nie jest to zbyt łatwe. Oczywiście telefon można mieć ze sobą np. w plecaku, jednak korzystanie z niego w trakcie jazdy nie będzie zbyt komfortowe i bezpieczne. Właśnie dlatego powstały uchwyty rowerowe, które umożliwiają jednoczesną jazdę na rowerze i kontrolę tego, co dzieje się na telefonie. Cyklista może wówczas prowadzić rozmowy, odczytać wiadomości czy powiadomienia w social media, a nawet przejrzeć na szybko najnowsze wydarzenia na portalu informacyjnym.
A jak wybrać dobry rowerowy uchwyt? Warto zwrócić uwagę na takie właściwości jak rodzaj mocowania, stabilność uchwytu, posiadanie niezbędnych certyfikatów, wielkość uchwytu, a także wodoodporność. Ważne jest także czy jeździmy na rowerze wyczynowo po trudnych trasach w terenie, czy np. jedynie po mieście. W pierwszym przypadku uchwyt powinien mieć dodatkowe wzmocnienia, aby móc przytrzymać smartfona nawet na wymagających trasach. Wówczas telefon będzie zawsze w zasięgu wzroku i nie zasłoni pola widzenia. Mocowanie na kierownicy jest bardzo proste i razem z instrukcją powinno trwać zaledwie kilka chwil.
Mocowanie uchwytu na kierownicy zależy od rodzaju uchwytu. Dostępne są zwykle 3 rodzaje mocowań, które zapewniają najlepszą stabilność podczas jazdy. Uchwyt do telefonu na rower często posiada specjalną, regulowaną obejmę, którą wsuwa się na kierownicę, a następnie spina dostępną w zestawie śrubą. Dzięki temu uchwyt jest stabilnie zamocowany i można umieścić go zarówno na cieńszej jak i grubszej kierownicy. Obejma doceniana jest jako jedno z najstabilniejszych mocowań.
Innym rodzajem uchwytu jest ten z systemem klikowym. Taki uchwyt wpina się we wcześniej zamocowany stelaż. Jest to jednak rozwiązanie, które sprawia, że telefon znajduje się na dodatkowym podwyższeniu, co czasami może być problematyczne w czasie jazdy.
Kolejnym rodzajem mocowania jest przytwierdzenie uchwytu na telefon za pomocą specjalnych plastikowych pasków lub rzepów. To rozwiązanie jest jednak uznawane przez użytkowników za najmniej efektywne.
Zalet posiadania uchwytu samochodowego czy rowerowego jest co najmniej kilka, oto najważniejsze z nich:
Uchwyt na telefon to przede wszystkim dobre rozwiązanie dla osób, które z racji wykonywanego zawodu spędzają wiele godzin za kółkiem. Zawodowi kierowcy np. handlowcy, kurierzy, fachowcy, taksówkarze czy kierowcy tirów z pewnością docenią prezent w postaci uchwytu na telefon. To dla nich obowiązkowe wyposażenie, aby móc kontrolować drogę i rozmawiać z innymi osobami. Uchwyt na telefon na rower sprawdzi się zaś w przypadku zapalonych cyklistów, którzy np. codziennie dojeżdżają do pracy czy rekreacyjnie pokonują wiele kilometrów na dwóch kółkach.