Ile prądu pobiera ładowarka samochodowa?

14 lipiec 2020

Ładowarka samochodowa to bardzo przydatne akcesorium, szczególnie podczas długich tras i wakacyjnych wyjazdów. Ładowarka samochodowa sprawdzi się szczególnie w przypadku osób, które dużo podróżują samochodem – zawodowych kierowców, taksówkarzy, handlowców, dostawców. Dzięki niej zawsze będą mieli kontakt ze światem i będą mogli wykonać niezbędne połączenia. Ładowarka samochodowa znajduje również zastosowanie w kamperach, podczas stacjonowania na biwaku, gdzie nie ma możliwości stacjonarnego podładowania sprzętu. Warto wybierać ładowarki samochodowe z wygodnym, skręcanym i długim kablem, lub indukcyjne dzięki czemu będziemy mogli dalej swobodnie korzystać z telefonu podczas jazdy.

Pobór mocy przez ładowarkę samochodową

Ze względu na bezpieczeństwo warto odłączać wszystkie dodatkowe sprzęty w samochodzie w trakcie spoczynku. To samo dotyczy ładowarki samochodowej. Szczególnie, jeśli dodatkowo ładowarka posiada diodę kontrolną, należy ją wyłączać w stanie jałowym. Niektóre auta zapewniają odcięcie prądu w zapalniczce po wyłączeniu zapłonu i to jest najbezpieczniejsza opcja, której warto poszukać w ustawieniach. Jeśli zaś nie mamy takiej możliwości, to warto wiedzieć, że nawet w trakcie spoczynku samochodu, ładowarka pobiera energię, co może odbić się na stanie akumulatora. Jeśli ładowarka nie posiada czuwającej diody to teoretycznie nie powinna pobierać żadnej energii, dopiero w momencie podłączenia wyczerpanego urządzenia, powinna rozpocząć swoje działanie. Straty energii powinny być minimalne w przypadku nowoczesnych urządzeń i nie generować problemów z akumulatorem auta. Ewentualna utrata energii może wynikać z niewielkiej niekompatybilności użytych komponentów, które mogą same w sobie generować jakieś straty. Sprawdź pełną ofertę ładowarek samochodowych Hama >>

Jak działa ładowarka samochodowa?

Ładowarki samochodowe mogą być zbudowane w różny sposób. Niektóre z nich posiadają od razu wtyczkę pasującą do gniazda telefonu, inne zaś posiadają wejście USB do którego należy podłączyć odpowiedni kabel. Dzięki temu można ładować za pośrednictwem ładowarki zdecydowanie więcej różnych urządzeń. Ładowarkę należy umieścić w gnieździe zapalniczki. W samochodach osobowych ładowarka działa pod napięciem 12V lub 24V prądu stałego z ujemnym biegunem akumulatora przyłączonym do karoserii. Prąd z akumulatora zostaje przetworzony i zasila podpięte urządzenie. Oprócz tradycyjnych ładowarek samochodowych na kabel można zaopatrzyć się w ładowarkę indukcyjną. Nowoczesne ładowarki indykcyjne mogą mieć formę podstawki lub uchwytu, podobnego do tego znanych nam z urządzeń GPS lub tradycyjnych chwytaków do umieszczenia telefonu blisko deski rozdzielczej. Ładowarka indukcyjne przesyła energię po odłożeniu w niej urządzenia. Przesył energii odbywa się przy pomocy cewki nadawczej w ładowarce i cewki odbiorczej w telefonie.

Cechy dobrej ładowarki samochodowej

  • Ładowarka powinna zapewniać bezpieczeństwo podłączonych urządzeń – chronić je przed przegrzaniem, przeciążeniem oraz zwarciem.
  • Ładowarki samochodowe Hama, np. ładowarka samochodowa USB-A / USB-C zapewnia naładowanie w pełni rozładowanego urządzenia do 50% baterii w zaledwie 25 minut.
  • Warto wybierać ładowarki z długim kablem lub indukcyjne, które zapewniają komfortowe korzystanie z telefonu podczas jazdy.
  • Ładowarki samochodowe Hama wyposażone są w systemy do szybkiego ładowania.
  • Dobra ładowarka może posiadać kilka gniazd lub rozgałęziaczy, umożliwiając ładowanie kilku urządzeń naraz.
  • Ładowarka samochodowa powinna chronić baterię, wydłużając czas jej eksploatacji.
Jeśli chcesz być na bieżąco z naszą ofertą, zapisz się do newslettera

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką plików cookies.

Rozumiem
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest [...]