Złącze USB to jeden z najpopularniejszych sposobów na podłączanie urządzeń i wymianę plików. Aby móc skutecznie podłączyć np. drukarkę czy telefon do komputera posługujemy się kablami dołączonymi do zestawu. Najczęściej wśród nich znajdziemy właśnie popularne złącze USB. W tego typu złącze wyposażone są praktycznie wszystkie nowsze urządzenia elektroniczne, w tym komputery, drukarki, głośniki, tablety.
Z kabli USB korzysta także większość telefonów komórkowych podczas ładowania. Złącza USB można znaleźć w samochodach, które są w nie z góry wyposażone lub można samemu zakupić odpowiednią przejściówkę do gniazda zapalniczki i cieszyć się możliwością zasilania wożonych ze sobą urządzeń.
Złącze USB cenione jest za swoją uniwersalność, bezawaryjność, a także szybkość transmisji danych w zależności od wykorzystanej wersji.
Tego typu kable nie muszą być jednak nudne. Wystarczy zerknąć na propozycje Hama jak np. Kabel ładujący USB C, kabel z funkcją podstawki – wygodne korzystanie ze smartfona podczas ładowania
Jak działa i czym jest kabel USB?
Kabel USB to popularne złącze, które zastępuje porty równoległe i szeregowe. Kabel USB łączy i komunikuje ze sobą różne urządzenia elektroniczne. Dzięki wykorzystaniu standardowych technologii umożliwia przesyłanie różnorodnych plików i informacji, takich jak muzyka czy obrazy, pozwala na ładowanie urządzeń czy wymianę danych i drukowanie dokumentów. Kable USB to uogólniona nazwa kabli, które umożliwiają przesyłanie danych, podłączanie urządzeń, a także skuteczne ładowanie.
Rodzaje, standardy USB
- USB 2.0 – tego typu USB może pracować z szybkością do 480 Mbit/s (60 MB/s). To już nieco przestarzała wersja USB, która swój debiut miała w 2000 roku. Ze względu na swoje starsze pochodzenie, będzie kompatybilna z nieco wysłużonymi urządzeniami.
- USB 3.0 – ten rodzaj USB może pracować z szybkością 5 Gbit/s, to znaczna oszczędność czasu i zdecydowanie bardziej komfortowa praca z urządzeniami elektronicznymi. Większość laptopów, telewizorów czy zewnętrznych dysków twardych jest wyposażona w ten port i w pełni wykorzystuje jego możliwości. Ta technologia miała swój debiut w 2008 roku i już znalazła kolejnych następców. Aby zapewnić maksymalną prędkość przesyłu danych kable tego typu zostały wyposażone w dwie dodatkowe, ekranowane pary przewodów w full duplex.
- USB 3.1 3. - w przeciwieństwie do poprzedniej generacji ten standard podwaja prędkość przesyłania danych do 10 Gbit/s, co zapewnia naprawdę szybką pracę. Urządzenie posiada również tzw. kompatybilność wsteczną, dzięki czemu posiadacze starszych wersji USB mogą korzystać w pełni z możliwości nowszej wersji. Dodatkowo kabel tej generacji jest wyposażony w system USB Power Delivery 2.0, który umożliwia ładowanie elektroniki z mocą 100W.
Złącza USB – rodzaje
- USB A – można je najczęściej znaleźć w przenośnych laptopach i zarazem jest to najpopularniejszych rodzaj złączy USB. Jest on równie często wykorzystywany w ładowarkach sieciowych do podłączenia kabla z USB z odpowiednią końcówką dopasowaną do urządzenia elektronicznego. Dostępne na rynku są także złącza USB A typu mini i micro, są one jednak niechętnie wykorzystywane, gdyż uchodzą za przestarzałe i niepraktyczne.
- USB B – ta wersja złącza posiada bardziej ostre rogi i jest opisywana jako „kwadratowa”. Najczęściej występuje w drukarkach, skanerach, kopiarkach itd. Rodzaj B złącza USB również posiada swoje odpowiedniki w wersji micro i mini, które były stosowane w telefonach, z racji na konieczność ograniczania wielkości stosowanych gniazd.
- USB C – na korzyść tego złącza przemawia jego uniwersalność. Można je podpiąć zarówno „dołem”, jak i „górą” i będzie pasowało za każdym razem. Założenie jest takie, że z czasem złącze USB typu C ma zastąpić wszystkie inne. Pozwoli to na większą uniwersalność i brak konieczności kupowania dodatkowych kabli. Złącze to bardzo łatwo rozpoznać, ponieważ ma kształt zaokrąglonego prostokąta.
CZYTAJ TAKŻE: Szybkie ładowanie w smartfonie: PRAWDY I MITY >>>