stacja-dokujaca

Poradniki

Stacja dokująca — czym jest i jak działa?

28 marzec 2024

Z roku na rok coraz na coraz większej liczbie laptopów oraz innych urządzeń mobilnych znajdziemy tylko i wyłącznie złącza USB-C. Teoretycznie ma to sporo sensu — są one uniwersalne, można je podłączyć dowolną stroną i obsługują wiele funkcji, takich jak: ładowanie, przesył danych, czy przekazywanie sygnału wideo oraz audio na monitor/telewizor. Niestety problem może pojawić się, gdy do takiego urządzenia chcielibyśmy podłączyć sprzęt z nieco starszym wtykiem (np. USB-A, albo HDMI). W takim przypadkach niezbędna okaże się przejściówka lub dedykowana stacja dokująca. W tym poradniku opowiemy, czym są stacje dokujące USB, w jaki sposób one działają i jakimi modelami warto się zainteresować.

Stacja dokująca — co to jest i do czego służy?

Stacja dokująca (znana też, jako hub lub replikator portów) to akcesorium pozwalające w łatwy sposób podłączyć do laptopa większą liczbę urządzeń peryferyjnych. Na powierzchni takiej stacji możemy znaleźć: porty USB-A, USB typu C, złącze HDMI, czytnik kart pamięci microSD, czy też złącze Ethernet do przewodowego podłączenia Internetu (wysokiej klasy stacje dokujące mogą mieć oczywiście więcej portów). Jeden bok takiej stacji jest zakończony portem lub krótkim kabelkiem ze wtykiem USB-C/USB-A. Po jego podłączeniu do laptopa, komputera lub wspieranej konsoli mobilnej (Steam Deck, Rog Ally, Lenovo Legion Go, etc.) wszystkie pozostałe porty na stacji dokującej zostają aktywowane. W ten sposób możemy zwiększyć liczbę portów naszego urządzenia, a nawet dodać do niego złącza, których domyślnie nie znaleźlibyśmy na obudowie. W tym drugim przypadku odpowiedni hub może z powodzeniem zastąpić wszelkiego rodzaju pojedyncze przejściówki.

Jak działa stacja dokująca?

Najłatwiejszym sposobem na zrozumienie działania stacji dokującej, będzie spojrzenie na zwykłe przedłużacze elektryczne. Taki przedłużacz ma zazwyczaj kilka gniazd — to nasze porty w hubie. Na jednym boku przedłużacza mamy zaś kabel, który trzeba wpiąć do kontaktu — to właśnie żeńska końcówka USB-C/USB-A stacji dokującej. Po podłączeniu huba lub przedłużacza wszystkie obecne na nim gniazda zostają zasilone, co pozwala nam na podłączenie większej liczby urządzeń. Tylko tyle i aż tyle.

Fakt, że stacje dokujące mogą obsługiwać inne porty, niż tylko ten, do którego są podłączone, zawdzięczamy uniwersalności protokołu USB. Tak, jak wspomnieliśmy już na samym wstępie: USB-C wspiera ładowanie, przesył danych oraz alternatywny tryb pozwalający na przesyłanie obrazu na monitor/telewizor. To wszystko znajduję się już w samym porcie, a dobry hub tylko łączy alternatywne złącze z odpowiednią funkcją (np. HDMI z pinami odpowiadającymi za przesył obrazu). Tak właśnie, stacja dokująca może znacznie wpłynąć na ogólną funkcjonalność laptopa.

Czy warto kupić stację dokującą?

Jeśli mamy laptopa lub inne urządzenie, w którym brakuje nam portów, to zdecydowanie warto przemyśleć zakup dobrej stacji dokującej. Teoretycznie zamiast dedykowanej stacji moglibyśmy po prostu korzystać z kilku przejściówek (np. z USB-C na HDMI, na Ethernet, etc.), jednak w takiej sytuacji liczba naszych złącz tak naprawdę pozostaje taka sama i przy podłączeniu kilku przejściówek naraz ryzykujemy powstaniem sporej plątaniny kabli. Tak więc, gdy do laptopa musimy podłączyć kilka urządzeń peryferyjnych, hub jest po prostu bardziej uniwersalny, wygodniejszy i zapewnia lepszą organizację kabli (ale będzie też przy tym nieco droższy niż prosta przejściówka).

Jak podłączyć stację dokującą do komputera?

Podłączenie zwykłej stacji dokującej do komputera jest bardzo łatwe. W większości przypadków wystarczy tylko położyć stację dokującą obok naszego urządzenia, wziąć do ręki wystający kabelek zakończony żeńskim portem (zazwyczaj USB-C, nieco rzadziej USB-A) i podłączyć go do odpowiedniego portu w naszym komputerze. Zaraz po tym hub powinien dostać zasilanie, a jego porty (np. USB 3.0 i HDMI) staną się aktywne. Po tym wszystkie sprzęty połączone ze stacją dokującą powinny już działać poprawnie.

Poza zwykłymi hubami istnieją stacje dokujące aktywne, których podłączenie wygląda troszkę inaczej. Takie akcesorium oprócz podłączenia kabla prowadzącego do komputera wymaga też bowiem podpięcia dedykowanej ładowarki. Będzie to przydatne w przypadkach, gdy chcemy podłączyć wiele prądożernych urządzeń (np. dysków zewnętrznych) do jednego złącza USB komputera. Przy zwykłym hubie podłączenie kilku lub kilkunastu takich urządzeń mogłoby poskutkować problemami z doprowadzeniem wystarczającego amperażu wymaganego do pracy wszystkich akcesoriów. Zewnętrzne zasilanie w replikatorze portów sprawia, że nie musimy przejmować się takimi problemami. Aktywnego huba łatwo rozpoznamy przez obecność ładowarki lub dodatkowego kabla zasilającego w zestawie.

Jaka stacja dokująca do laptopa będzie najlepsza? Polecane modele od Hama

Poniżej prezentujemy najlepsze stacje dokujące dostępne w naszym sklepie.

Multiport USB-C Hama 5 portów

Pierwszym polecanym przez nas akcesorium jest tani uniwersalna stacja dokująca Hama z 5 portami.

Multiport USB-C Hama 5 portów

Pomimo niewygórowanej ceny ta jednostka oferuje:

 • 1x USB-C
 • 1x USB 3.2 Gen 1 z maksymalną prędkością 5 Gb/s
 • 2x USB 2.0
 • 1x HDMI z obsługą rozdzielczości 4K (3840 na 2160 pikseli) przy odświeżaniu 30 Hz

Jest to więc adekwatny zestaw, który pozwoli nam podłączyć do laptopa lub innego urządzenia wiele dodatkowych akcesoriów. Co bardzo ważne, port USB-C obecny w opisywanym Hubie wspiera protokół USB PD do 100W. Oznacza to, że po podłączeniu ładowarki możemy też ładować nasze urządzenie przez samego huba.

Oprócz niezłego zestawu portów budżetowa stacja dokująca USB od Hama może pochwalić się stylową i wytrzymałą obudową wykonaną z aluminium.

Aktywna Stacja dokująca Hama 7 w 1

Nasz kolejny produkt to Hub aktywny, czyli prawdziwa gratka dla osób, chcących bezproblemowo podłączyć całą masę akcesoriów, do jednego portu USB komputera. Opisywana stacja po podłączeniu do jednego z portów USB-C lub USB-A w naszym laptopie zaoferuje nam aż 7 dodatkowych złączy USB-A 3.2 Gen 1 z maksymalną przepustowością 5 Gb/s. Pomiędzy wszystkim złączami pozostawiono spory dystans, dlatego bez większych problemów zmieszczą się tutaj kable z nieco grubszymi oplotami. Całość ma lekką, ale mocną konstrukcję wykonaną w całości z aluminium.

Hub Hama USB 7 Portów

Nasz aktywny Hub zasilany jest standardowym złączem w formacie USB-C. W zestawie z urządzeniem znajduje się kompatybilna i kompaktowa ładowarka o mocy 12W.

Mutliport USB-C Hama 2x USB-A, 1x USB-C, 1 x HDMI, 1 x LAN

A oto jeszcze jeden Multiport z łącznie 5 złączami. W przeciwieństwie do naszej pierwszej propozycji ten model stacji dokującej ma lepsze i nowocześniejsze porty.

Mutliport USB-C Hama 2x USB-A, 1x USB-C, 1 x HDMI, 1 x LAN

Składają się bowiem na niego:

 • 1x USB-C z obsługą USB PD
 • 2x USB 3.2 gen 1 z maksymalną prędkością 5Gb/s
 • 1 złącze Ethernet 1 Gb/s do podłączenia Internetu przewodowo
 • 1x HDMI z obsługą 4K przy wysokim odświeżaniu 60 Hz

Tak samo, jak przy innych urządzeniach z tego zestawienia: obudowa huba została wykonana w całości z aluminium, co nadaje całej konstrukcji odpowiedniej wytrzymałości i charakterystycznego stylu. Z boku obudowy owej stacji dokującej 5w1 znajdziemy przydatny organizer, dzięki któremu łatwo zorganizujemy kable.

Stacja dokująca USB-C/podstawka Hama Connect2Office Pro

Nasza ostatnia pozycja na tej liście to model klasy premium, czyli stacja dokująca USB-C ze zintegrowaną podstawką Hama Connect2Office Pro.

Stacja dokująca USB-C Connect2Office Pro

Na jej powierzchni znajdziemy aż 10 portów, konkretnie:

 • 4 złącza USB-A 3.2 Gen 1 z maksymalną przepustowością 5 Gb/s,
 • 2 złącza USB-C w tym jedno obsługujące standard Power Delivery (PD),
 • 2 złącza HDMI z obsługą 4K przy odświeżaniu 60 Hz,
 • 1 złącze DisplayPort obsługujące 4K przy 60 Hz,
 • 1 złącze Ethernet 1 Gb/s dla kabla internetowego.

Dzięki tak bogatemu zestawowi będziemy mogli podłączyć do naszego urządzenia, praktycznie wszystkie akcesoria komputerowe.

Obudowa stacji dokującej Hama Connect2Office Pro została wykonana w całości z mocnego aluminium. Na jej powierzchni znajdziemy gumowe nóżki, co w połączeniu z przemyślanym kształtem pozwala wykorzystać opisywane akcesorium, jako wygodną podkładkę pod laptopa.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł wam z wyborem idealnej stacji dokującej do Waszego laptopa lub innego urządzenia. Jeśli oprócz huba szukacie też innych akcesoriów, to oczywiście polecamy zajrzeć do naszego sklepu!

Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest Hama Polska, Poznańska 5, 62-023 Robakowo NIP 782-21-75-433, REGON 639804011 w celach związanych z wykonaniem umowy lub podjęciem działań na Państwa żądanie przed zawarciem umowy, i to na zasadach określonych w odpowiednich przepisach prawa. Przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora danych dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, lub sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Odbiorcami danych mogą być podmioty zajmujące się obsługą transakcji w ramach sklepu administratora danych. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu wykonania umowy.
Koszyk
Hama Polska Sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com