podłączenie internetu do telewizora

Poradniki

Jak podłączyć internet do telewizora? Kompleksowy poradnik

02 kwiecień 2024

Współczesne telewizory stają się centrum domowej rozrywki i - za sprawą Smart TV - umożliwiają odtwarzanie różnych treści online. Warunek jest jeden - aby skorzystać z takich serwisów, jak Netflix, YouTube czy Disney+, niezbędne jest połączenie telewizora z internetem. Jak to zrobić? Oto kompleksowy poradnik, dzięki któremu poradzą sobie z tym również osoby starsze i niezaznajomione z nowymi technologiami!

Podłączanie internetu do telewizora  

Podłączenie telewizora do internetu to z pozoru prosta czynność. Niestety, proces ten może różnić się w zależności od modelu, a do tego nie wszystkie modele wyposażone są w smart TV albo obsługują sieć bezprzewodową. Dlatego, zanim zdecydujesz się włączyć internet, zacznij od podstaw.

Co to jest internet w telewizorze?

Internet w telewizorze to funkcja, która umożliwia podłączenie urządzenia do sieci i tym samym przeglądanie stron WWW albo korzystanie z różnego rodzaju serwisów streamingowych, takich jak Netflix, HBO MAX, Disney+ czy Prime Video.

Najprościej z internetem połączyć się w telewizorach z kategorii Smart TV, które wyposażone są w kartę sieciową i, co za tym idzie, pozwalają na konfigurację sieci bezprzewodowej. Nie oznacza to jednak, że właściciele urządzeń pozbawionych tej funkcji stoją na straconej pozycji.

Podłączanie telewizora do internetu

Podłączyć telewizor do internetu można na dwa sposoby.

 1. Wykorzystując moduły WiFi. Jeżeli posiadasz Smart TV, możesz cieszyć się internetem bezprzewodowym w telewizorze - wystarczy, że połączysz go ze swoim routerem albo smartfonem umożliwiającym udostępnienie internetu innym urządzeniom (tzw. tethering).
 2. Przy wykorzystaniu złącza Ethernet. Wiele telewizorów posiada wbudowany interfejs sieci LAN i wejście RJ-45 - dzięki temu możliwe jest połączenie przewodowe TV i routera za pomocą kabla Ethernet.

A starsze telewizory, które nie posiadają Smart TV i karty sieciowej? Opcje są dwie - skorzystanie z funkcjonalności dekodera (np. Twojej telewizji kablowej czy platformy cyfrowej) albo zakup specjalnej przystawki Smart TV (np. Google Chromecast), którą podłączysz za pomocą kabla HDMI, co pozwoli Ci korzystać z opcji sieciowych.

Jak podłączyć tv? Przygotowanie do procesu

Zanim zdecydujesz się podłączyć internet, sprawdź, czy Twój telewizor umożliwia korzystanie z sieci bezprzewodowej. Jeżeli nie, zweryfikuj, czy możesz podłączyć router za pomocą kabla - z tyłu odbiornika powinno znajdować się charakterystyczne, kwadratowe wejście Ethernet.

Jest to bardzo istotne, ponieważ decyduje o metodzie połączenia telewizora z domową siecią i dalszymi czynnościami, jakie będziesz musiał wykonać. Co więcej, niezbędne mogą okazać się dodatkowe akcesoria RTV, np. adapter lub kabel HDMI.

Podłączanie telewizora do internetu bezprzewodowo

Połączenie bezprzewodowe jest bardzo wygodne i po jego odpowiednim skonfigurowaniu Twój telewizor zawsze po włączeniu będzie automatycznie łączył się z siecią.

Podłączanie telewizora do sieci WiFi krok po kroku

Ustawienie sieci bezprzewodowej nie jest trudne i w większości modeli telewizorów przebiega bardzo podobnie.

 1. Po włączeniu telewizora za pomocą pilota wybierz opcję "Menu" lub "Ustawienia".
 2. W menu telewizora wybierz opcję "Sieć", "Ustawienia sieci" albo "Ustawienia sieci bezprzewodowej".
 3. Po pojawieniu się na ekranie listy wybierz nazwę swojej sieci i wprowadź hasło do WiFi.
 4. Potwierdź, klikając "Ok" albo "Połącz z siecią".

To wszystko! Oczywiście pewne czynności mogą różnić się, w zależności od marki i modelu urządzenia. Zawsze postępuj zgodnie z informacjami wyświetlanymi na ekranie telewizora, a cały proces zakończy się powodzeniem.

Jak włączyć WiFi w telewizorze? Przewodnik dla początkujących

Rozłączenie się z siecią, np. w wyniku przerwy w dostawie prądu albo chwilowego odłączenia routera, może doprowadzić do wyłączenia WiFi w telewizorze. Na szczęście przywrócenie połączenia jest banalnie proste.

Wejdź w ustawienia sieci na telewizorze (tak jak podczas podłączania go do sieci WiFi).
Poszukaj i kliknij na ikonę "połącz z siecią" (w niektórych przypadkach niezbędne może okazać się ponowne wpisanie hasła do WiFi).
Czy telewizor obsługuje sieć bezprzewodową. Jak to sprawdzić?
Jeżeli nie jesteś pewien, czy możesz połączyć telewizor z WiFi, sprawdź, czy obsługuje on sieć bezprzewodową. Możesz to zrobić na kilka sposobów.

 1. Sprawdzając dostępność funkcji w instrukcji obsługi.
 2. Wchodząc w menu telewizora i znajdując ustawienia związane z siecią (jeżeli ich nie ma, oznaczać to może brak możliwości połączenia z WiFi).
 3. Przeszukując internet (wystarczy wpisać markę i numer modelu w wyszukiwarkę).
 4. Kontaktując się bezpośrednio z producentem.

Podłączanie telewizora do internetu przez sieć przewodową

Jeżeli podłączenie TV do sieci WiFi jest niemożliwe, możesz skorzystać z kabla Ethernet. Dzięki temu zyskasz stały dostęp do internetu i pewność, że będzie on stabilny oraz - w większości przypadków - szybszy niż przy połączeniu bezprzewodowym.

Podłączenie telewizora przez kabel ethernet

Podłączanie telewizora za pomocą przewodu Ethernet jest bardzo proste i nie wymaga przeklikiwania się przez wiele opcji w menu.

 1. Sprawdź, czy i w którym miejscu telewizor posiada wejście RJ-45 (zwykle z tyłu, w okolicach innych wejść, np. HDMI).
 2. Umieść router w pobliżu telewizora i połącz oba urządzenia kablem Ethernet.
 3. Sprawdź, czy na dużym ekranie pojawiła się informacja o podłączeniu sprzętu.

Jak podłączyć stary telewizor do internetu: praktyczne wskazówki

Podłączyć internet można również do zwykłego telewizora, który nie posiada funkcji WiFi, a nawet wejścia Ethernet. Można to zrobić na kilka sposobów.

 1. Przystawka Smart TV. Na rynku jest wiele modeli, które dopasujesz do swoich potrzeb i które zmienią Twój telewizor w multimedialny kombajn, pozwalając skorzystać z różnych aplikacji, a nawet przeglądać strony internetowe.
 2. Dekoder DVB-T2. To urządzenie, które z jednej strony pozwala na odbiór wszystkich kanałów telewizji naziemnej w nowym standardzie, a z drugiej korzystać z funkcji Smart TV.
 3. Konsola do gier. Zaskoczony? Zarówno Playstation, jak i Xbox nie tylko łączą się z internetem, ale również pozwalają zainstalować wiele aplikacji, dzięki którym zamienisz swój telewizor w domowe centrum rozrywki.
  Komputer. Wystarczy podłączyć go kablem HDMI z telewizorem, by na duży ekran udostępnić obraz z laptopa albo komputera stacjonarnego.

Korzyści z podłączenia telewizora do internetu

Wciąż zastanawiasz się, czy podłączyć telewizor do internetu? Twoje wątpliwości powinny rozwiać liczne korzyści, jakie zyskasz . Mowa tu przede wszystkim o:

 • dostępie do różnych serwisów streamingowych, które pozwolą Ci oglądać ulubione filmy i seriale w dowolnym czasie;
 • możliwości cieszenia się najwyższą jakością multimediów - w rozdzielczości HD, a nawet 4K;
 • przeglądaniu stron internetowych czy korzystaniu z portali społecznościowych bez konieczności włączania komputera albo sięgania po telefon;
 • możliwości korzystania z ogromnej liczby aplikacji z całego świata oraz gier.

Wiesz już, jak podłączyć internet do telewizora, zatem... do dzieła! Wśród wszystkich wymienionych opcji z pewnością znajdziesz taką, która pozwoli Ci cieszyć się zasobami sieci - bez względu na markę, model czy wiek Twojego TV.

Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest Hama Polska, Poznańska 5, 62-023 Robakowo NIP 782-21-75-433, REGON 639804011 w celach związanych z wykonaniem umowy lub podjęciem działań na Państwa żądanie przed zawarciem umowy, i to na zasadach określonych w odpowiednich przepisach prawa. Przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora danych dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, lub sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Odbiorcami danych mogą być podmioty zajmujące się obsługą transakcji w ramach sklepu administratora danych. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu wykonania umowy.
Koszyk
Hama Polska Sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com