Telefony komórkowe rozwinęły się wręcz niewyobrażalnie w ciągu ostatnich kilku lat. Smartfony są coraz bardziej wydajne, mają lepsze akcesoria, a także zapewniają jeszcze większy komfort użytkownikom. Aby móc wygodniej przeglądać multimedia, dokumenty i strony www, producenci opracowują telefony z coraz większymi wyświetlaczami. Większy wyświetlacz pozwala bez problemów na oglądanie filmików czy obróbkę zdjęć i edycję plików. Obszerniejszy ekran niesie jednak ze sobą ryzyko szybszego uszkodzenia telefonu. Wystarczy chwila nieuwagi, aby telefon wypadł z ręki czy zsunął się z łóżka, by za chwilę ujrzeć potłuczony ekran. Taki widok nie spodoba się żadnemu właścicielowi smartfona. Wymiana ekranu jest zazwyczaj kosztowna i niestety często nie może odbyć się w ramach gwarancji. Aby uniknąć tego typu przykrych niespodzianek, warto wyposażyć się w szkło hartowane, które skutecznie ochroni przedni panel telefonu przed uszkodzeniami, w tym stłuczeniami, pęknięciami i zarysowaniami.
Jak działa szkło hartowane na telefon?
Szkło hartowane skutecznie chroni ekran telefonu nawet przed ostrzem noża. Zwykle szkło najszybciej poddaje się podczas mocnych uderzeń pod kątem. Nawet uszkodzone szkło można z powodzeniem wymienić i cieszyć się znów gładkim ekranem smartfona. Szkła są wykonane z bardzo twardego materiału, ale jednocześnie zachowują wrażliwość na dotyk, dzięki czemu nie spowalniają reakcji telefonu. Obecnie najczęściej można spotkać szkło hartowane 5H, 7H, 9H, co oznacza stopień twardości na skali Mohsa. Teoretycznie nie trzeba kupować szkła, jeśli telefon fabrycznie posiada Gorilla Glass, jednak dodatkowa ochrona zawsze zapewni większy komfort.
Jak wybrać szkło hartowane na telefon?
Aby wybrać najlepsze szkło hartowane, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów takich jak:
- dopasowanie – warto wybrać szkło hartowane jak najlepiej dopasowane do ekranu, aby nie zasłaniało przedniej kamerki czy pozostałych sensorów.
- wytrzymałość – wytrzymałość szkła hartowanego określa się wartością H. Im wyższa wartość tym lepiej. Najpopularniejsze współczynniki to 5H, 7H, 9H.
- dodatkowe powłoki – podczas kupowania szkła ochronnego warto sprawdzić czy ma ono jeszcze inne powłoki. Tak naprawdę im więcej warstw chroniących ekran tym lepiej. Warto szukać szczególnie produktów z powłoką oleofobową. To substancja, która zapobiega ślizganiu się palców, co znacznie ułatwia korzystanie z telefonu.
- jakość – przede wszystkim warto wybierać szkła hartowane od renomowanych sprzedawców np. takich jak Hama, którzy sygnują swoją marką oferowane produkty. Szkła dostarczane przez przypadkowych producentów mogą rysować się znacznie szybciej, co wymaga kolejnych wymian i straty pieniędzy.
Jak założyć szkło hartowane na telefon?
Montaż szkła ochronnego składa się zazwyczaj z kilku kroków i jest bardzo łatwy. Oczywiście można również zamówić taką usługę w salonie operatora lub w sklepie z telefonami czy akcesoriami GSM. Jeśli nie mamy zdolności manualnych lepiej powierzyć to zadanie specjalistom. Jeśli jednak chcemy samodzielnie założyć szkło, należy najpierw wyczyścić powierzchnię telefonu specjalnym czyścikiem dołączonym do szkła. Warto mieć także preparat odtłuszczający, który należy rozprowadzić na ekranie. Po kilkusekundowym odparowaniu preparatów należy zdjąć folię ze szkła i położyć je na ekranie dociskając na środku. Dzięki temu szkło równomiernie się rozłoży. Można także dociskać je delikatnie przy pomocy ściereczki.
CZYTAJ TAKŻE: Czy szkło hartowane na telefon jest potrzebne? >>>