Rodzaje złącz USB. Jak dobrać odpowiedni kabel?

19 sierpień 2020

Technologia USB na stałe zagościła razem ze sprzętem audio-wideo w naszych domach. Złącza USB są obecnie bardzo popularne. Umożliwiają ładowanie sprzętu, przesyłanie danych, synchronizowanie urządzeń itp. Wtyczki USB są uniwersalne i praktycznie bezawaryjne. Dzięki nim można podłączać do siebie bardzo różne urządzenia. Praktycznie każdy laptop musi posiadać co najmniej jedno złącze USB umożliwiające korzystanie z myszy, podłączenie zewnętrznego dysku czy pendrive. W większości do każdego sprzętu dołączana jest bądź ładowarka stanowiąca adapter plus kabel USB lub sam kabel USB. Jednak gdy chcemy kupić nowy kabel, bo poprzedni zepsuł się lub zgubił czy uszkodził, to warto wiedzieć, jaki dokładnie model wybrać.

Jak działa i czym jest kabel USB?

Kabel USB to złącze służące do przewodowej komunikacji między różnymi urządzeniami, zastępujące porty równoległe i szeregowe. Kabel USB umożliwia szybkie podłączenie urządzeń takich jak powerbank, drukarka, mysz, głośnik, modem, kamera, aparat cyfrowy itp. Złącza USB są na tyle popularne, że ich konfiguracja zajmuje parę chwil, a instalacja niezbędnych sterowników odbywa się praktycznie sama. Na urządzenie podłączone przez USB można przesyłać i zapisywać na nim pliki do wykorzystania poza komputerem np. w celu wydrukowania dokumentów w drukarni. Standard USB znacząco poprawia komfort korzystania z różnych urządzeń elektronicznych.

Rodzaje, standardy USB

USB 2.0

To jedna z najstarszych generacji kabli USB, starsze są tylko USB 1 i USB 1.1. Premiera USB 2.0 miała miejsce w 2000 roku, czyli już ponad 20 lat temu! Nie oznacza to, że ten standard wyszedł z obiegu. W jego przypadku zużycie prądu wynosi 500 mA, a przepustowość maksymalna utrzymuje się na poziomie 480 Mb/s. Co ciekawe urządzenie podłączone przez kabel USB 2.0 może tylko wysyłać lub odbierać dane. Przepływ informacji nie może odbywać się jednocześnie w obu kierunkach, co wydłuża czas przesyłania danych i jest mało komfortowe dla użytkownika.

USB 3.0

Ten standard połączenia wprowadzono w 2008 roku i stał się prawdziwym przełomem w przesyłaniu danych. Opatentowano wówczas transfer w trybie full-duplex, pozwalający na jednoczesne przesyłanie i odbieranie danych, co znacząco skróciło cały proces i pozwoliło na znaczną oszczędność czasu. Czynność przesyłanie nie wymaga dużej ilości energii, a jednocześnie pozwala na transmisję do 5 Gb/s. Kable USB 3.0 są kompatybilne z urządzeniami obsługującymi standard 2.0, jednak wtedy ich parametry spadają do właściwości transmisji 2.0. Wszystkie rodzaje kabli USB znaleźć można w ofercie na https://hamamobile.pl/kable >>

USB 3.1

Przepustowość tego standardu zapewnia transmisję do 10 Gb/s. To najnowocześniejszy standard USB, dostosowujący się do urządzeń obsługujących pozostałe rodzaje USB. Standard 3.1 dzieli się na dwie generacje – 1 i 2. Obie noszą przydomki odpowiednio SuperSpeed i SuperSpeed+.

Rodzaje złącz USB

USB A

To najczęściej spotykany port USB o podłużnym, prostokątnym kształcie, jak np. kabel USB A marki Hama. USB typu A popularnie stosowane jest w laptopach, komputerach i ładowarkach sieciowych do smartfonów. Aby rozpoznać kable USB 3.0 ze złączem typu A należy szukać na ich obudowie niebieskich elementów, charakterystycznych dla tego standardu. USB ze złączam typu A występuje również w wersji mini i wycofanej obecnie z użycia wersji micro.

USB B

Ten typ złącza najczęściej występuje w urządzeniach biurowych jak drukarki, skanery, monitory, odtwarzacze multimedialne. Styk ma kształt kwadratu ze ściętymi górnymi rogami. Ten typ USB również posiada 2 wersje - mini (rzadko stosowaną) oraz micro, która występuje w niemal wszystkich urządzeniach cyfrowych dostępnych na rynku, w tym smartfonach, odtwarzaczach mp3, tabletach, e-bookach itp.

USB C

Kable tego typu są coraz popularniejsze ze względu na powszechnie panujące ujednolicenie. Wtyczka ma podłużny kształt o zaokrąglonych rogach i można ją wpiąć do portu bez względu na to którą stroną jest obrócona – to bardzo wygodne rozwiązanie. Kabel USB C coraz częściej zastępuje dotychczas używane kable. Przykładem kabla USB typu C jest kabel ładujący Hama Reflected.

Jeśli chcesz być na bieżąco z naszą ofertą, zapisz się do newslettera

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką plików cookies.

Rozumiem
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest Hama Polska, Poznańska 5, 62-023 Robakowo NIP 782-21-75-433, REGON 639804011 w celach związanych z wykonaniem umowy lub podjęciem działań na Państwa żądanie przed zawarciem umowy, i to na zasadach określonych w odpowiednich przepisach prawa. Przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora danych dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, lub sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Odbiorcami danych mogą być podmioty zajmujące się obsługą transakcji w ramach sklepu administratora danych. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu wykonania umowy.
Koszyk